TOP 7 prekvapivých faktov o slnečných okuliaroch, ktoré zaujmú

slnečné okuliare

Sú neoddeliteľnou súčasťou agentov MIB a agenta Smitha z Matrixu. Tvoria rozdiel medzi poškodeným zrakom a oslabenými očami. Sú nástrojom pre mužov, ktorí sa radi nepozorovane kochajú pozorovaním opačného pohlavia a to isté je možné povedať aj opačne. Pre vodičov sú nevyhnutnosťou, no zároveň si o nich myslíme, že ich poznáme a vieme, kedy možno hovoriť o slnečných okuliaroch. Slnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom, ale aj nevyhnutnou ochranou pre naše oči pred škodlivým UV žiarením. Väčšina z nás ich nosí počas slnečných dní, ale koľko toho o nich naozaj vieme? Týchto 7 prekvapivých faktov o slnečných okuliaroch vás možno zaujme, a možno aj ohromí.

slnečné okuliare

Zaujímavosti o slnečných okuliaroch

1. Prvé slnečné okuliare pochádzajú z Arktídy!

Slnečné okuliare nie sú moderným vynálezom. Prvé slnečné okuliare boli v skutočnosti vynájdené Inuitmi, ktorí žili v Arktíde. Tieto okuliare, známe ako “snehové okuliare,” boli vyrobené z materiálov, ako sú kosti, drevo alebo naplavené drevo. Mali úzke štrbiny, ktoré obmedzovali množstvo svetla vstupujúceho do očí, a tak chránili pred snežnou slepotou – stavom spôsobeným odrazom slnečných lúčov od snehu a ľadu. Tieto primitívne okuliare boli veľmi účinné pri ochrane očí v extrémnych arktických podmienkach.

2. Rímsky cisár Nero sledoval gladiátorské zápasy cez “sklá”

Rímsky cisár Nero je známy tým, že sledoval gladiátorské zápasy cez špeciálne brúsené smaragdové sklo. Toto sklo nielenže chránilo jeho oči pred ostrým slnkom, ale zároveň zvýrazňovalo farby a poskytovalo lepší výhľad na bojisko. Hoci to neboli slnečné okuliare v dnešnom zmysle slova, fungovali ako primitivné šošovky na ochranu pred slnečným žiarením. V Číne sa v 12. storočí používali primitívne slnečné okuliare vyrobené z dymového kremeňa. Tie slúžili nielen na ochranu pred slnkom, ale aj na skrytie výrazu očí sudcov pri výsluchoch, aby neodhalili svoje emócie.

3. Hollywood popularizoval slnečné okuliare

Hoci dnes sú slnečné okuliare všadeprítomné, ich masová popularita sa začala až v 20. storočí vďaka Hollywoodu. Filmové hviezdy nosili slnečné okuliare na ochranu očí pred jasnými svetlami reflektorov, a tak sa stali symbolom glamúru a štýlu.

4. Polaroid stál za ďalším vynálezom a revolúciou

V roku 1936 Edwin Land, zakladateľ spoločnosti Polaroid, vynašiel prvé polarizované slnečné okuliare. Polarizačné šošovky blokujú odraz svetla, čo ich robí ideálnymi pre vodičov, rybárov a všetkých, ktorí trávia veľa času na slnku.

5. NASA a okuliare pre astronautov

NASA vyvinula špeciálne slnečné okuliare pre astronautov, aby ich chránili pred intenzívnym slnečným žiarením vo vesmíre. Tieto okuliare majú pokročilé UV filtre a polarizačné vrstvy, ktoré blokujú až 100 % škodlivého žiarenia.

6. Nie všetky tmavé okuliare chránia pred UV žiarením

Tmavé šošovky nie vždy znamenajú lepšiu ochranu. Niektoré lacné okuliare môžu mať tmavé sklá, ale nemajú UV filter, čo môže byť pre oči dokonca škodlivejšie, pretože rozšírené zrenice umožnia viac UV žiarenia preniknúť do oka. Lacné čínske okuliare z trhoviska nemusia byť skutočnými okuliarmi. Neznámy výrobca olepí jednoduchou nálepkou čokoľvek a zodpovednosť prenáša na koncového predajcu na druhej strane planéty. Úspora na slnečných okuliaroch tak nemusí byť žiadnou úsporou.

7. Slnečné okuliare ako zdravotná pomôcka

Slnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom, ale často sa predpisujú ako zdravotná pomôcka. Ľudia trpiaci na fotosenzitivitu, po operáciách očí, alebo s určitou očnou chorobou, potrebujú špeciálne slnečné okuliare, ktoré chránia ich oči pred svetlom. Sú diagnózy, ktoré sa bez slnečných okuliarov vôbec nezaobídu.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.