Južná pologuľa je pre nás zaujímavá tým, že je opačnou hemisférou k našej severnej hemisfére. U nás platí, že čím severnejšie ideme, tým nižšie teploty nachádzame. Na južnej pologuli platí, že čím severnejšie ideme, tým je relatívne teplejšie. Ale aj ďalšie vlastnosti sú opačné. Južnej pologule sa týka odlišný sklon Zeme voči Slnku, než je v prípade našej severnej pologule.
To znamená že 21. decembra tu začína leto a končí 21. marca, kým napríklad zima začína 21. júna a končí 21. septembra. Južná pologuľa má miernejšie podnebie, čo je spôsobené hlavne tým, že ju pokrýva väčšia vodná plocha. Severnú vypĺňa rozľahlá Severná Amerika a rozľahlá Euroázia. Na juhu je výraznou pevninou chladná Antarktída, chladnejšia než Arktída. Južnej pologule sa však týkajú aj také nádherné prírodné úkazy, ako je polárna žiara. Tá tu siaha dokonca oveľa ďalej od južného pólu.
Slnečné hodiny na južnej pologuli opačné
V Austrálii, alebo v Juhoafrickej republike by ste sa mohli stretnúť s tým, že sa tu tieň pohybuje celkom inak, ako na severnej pologuli. Kým na severe sa tieň pohybuje v smere hodinových ručičiek, na juhu je Zem zakrivená opačne. Na rovníku sa slnko vyrovnáva, avšak na juhu sa otáča. Slnko osvetľuje akýkoľvek predmet vytvárajúci tieň v inom smere a tak je aj tieň opačný.