ZN.SK
Slnečné hodiny

Tieň Slnka je iný na severnej a iný na južnej pologuli

Južná pologuľa je pre nás zaujímavá tým, že je opačnou k našej severnej. U nás platí, že čím severnejšie ideme, tým je chladnejšie. Na južnej pologuli…

Južná pologuľa je pre nás zaujímavá tým, že je opačnou hemisférou k našej severnej hemisfére. U nás platí, že čím severnejšie ideme, tým nižšie teploty nachádzame. Na južnej pologuli platí, že čím severnejšie ideme, tým je relatívne teplejšie. Ale aj ďalšie vlastnosti sú opačné. Južnej pologule sa týka odlišný sklon Zeme voči Slnku, než je v prípade našej severnej pologule.

Sydney Austrália

To znamená že 21. decembra tu začína leto a končí 21. marca, kým napríklad zima začína 21. júna a končí 21. septembra. Južná pologuľa má miernejšie podnebie, čo je spôsobené hlavne tým, že ju pokrýva väčšia vodná plocha. Severnú vypĺňa rozľahlá Severná Amerika a rozľahlá Euroázia. Na juhu je výraznou pevninou chladná Antarktída, chladnejšia než Arktída. Južnej pologule sa však týkajú aj také nádherné prírodné úkazy, ako je polárna žiara. Tá tu siaha dokonca oveľa ďalej od južného pólu.

Slnečné hodiny na južnej pologuli opačné

V Austrálii, alebo v Juhoafrickej republike by ste sa mohli stretnúť s tým, že sa tu tieň pohybuje celkom inak, ako na severnej pologuli. Kým na severe sa tieň pohybuje v smere hodinových ručičiek, na juhu je Zem zakrivená opačne. Na rovníku sa slnko vyrovnáva, avšak na juhu sa otáča. Slnko osvetľuje akýkoľvek predmet vytvárajúci tieň v inom smere a tak je aj tieň opačný.

Slnečné hodiny na južnej pologuli

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu