Skúsili ste si celkom oddialiť našu Zem cez Google mapy?

Google mapy oddialená mapa so Slnkom

Google Mapy sú obľúbeným nástrojom na orientáciu a vyhľadávanie miest. Pred časom nám Google skomplikoval priamy prístup z vyhľadávania podľa adresy do máp. Pre nariadenia, ktoré mali byť férové pre ostatných poskytovateľov máp. To je trochu nelogické vzhľadom na to, že už vstupom do samotného vyhľadávača Google očakávame aj Google mapy a nie nároky iných poskytovateľov máp. Google Mapy sú v každom smere najrozsiahlejšie a najzaujímavejšie v rámci ponuky a orientácie na celom svete, nie v rámci regionálnych záznamov. Už dlhšie možno Google mapy ničím nezaujali, no skúsili ste si ich už oddialiť? Určite áno. Ale oddialiť na maximálnu mieru?

Google mapy oddialená mapa so Slnkom

Oddialená zemeguľa nám ukáže polohu slnka a Zem vo vesmíre

Pri maximálnom oddialení Zeme sa síce ďalej ako na zobrazenie zemegule nedostaneme, no v jednom momente toto tradičné zobrazenie zhasne. Hoci počas prehliadania máp sa samozrejme všetky správajú tak, akoby bol deň, pri oddialení na maximum dosiahnete, že sa Zem zobrazí presne tak, aká v danom čase je. Myslené je to v rámci svetelnosti a polohy Slnka. Počas poludnia na Slovensku tak Zem nad Tichým oceánom zhasne. Týmto jednoduchým trikom si vieme pozrieť, kde majú skoré ráno, kde práve vychádza Slnko a kde sa vlastne v rámci vesmíru to Slnko práve nachádza.

Postrehy:

  • Pre ľahšiu orientáciu je zatemnená časť sveta stále identifikovateľná vďaka svetelnému smogu veľkomiest a osvetlenia, ktoré aj reálne preniká až do vesmíru a vytvára dostatočný obraz o hustote osídlenia a potrebe nočného svietenia.
  • Chýba Mesiac, čo možno časom tvorcovia zmenia. Mesiac má svoje samostatné stránky a mapy na projektoch NASA.
  • So Zemou je možné otáčať do všetkých smerov, aj tých, ktoré nám klasický glóbus nedovolí.

Google mapy – nič pre plochozemcov

Tieto pohľady, rovnako ako stáročia výskumov, princípy satelitov, ISS a všetkého, čo veda dosiaľ pozná, je na smiech ľuďom presvedčeným o plochej Zemi. Veria, že všetko vzdelanie, poznatky, štúdie a fungovanie letectva, GPS, satelitov a mnohého iného je veľkým vymysleným sprisahaním. Že nikto nebol vo vesmíre, alebo žijú v presvedčení, že vesmír ani neexistuje. Plochozemci veria na to, že Zem môže byť naozaj plochá a nie guľatá. Nechápu významu gravitácie, beztiažového stavu a priťahovania molekúl. Priťahovania predmetov a vôbec nerozumejú tvorbe planét. Taktiež ich veku, systému obežných dráh okolo hviezd a podobne.

Títo ľudia popierajú celé knižnice zaplnené knihami. Svoje argumenty postavia na pár nelogických teóriách, ktorým pritom prisúdia oveľa väčšiu vážnosť a dôveru. Ľudia presvedčení o tom, že Zem je plochá, naozaj žijú v našej krajine. Niektorí sa o téme vyjadrujú ako o možnosti a poukazujú na ťažkú neoveriteľnosť. Pritom už antickí Gréci vedeli, že Zem má iné tiene na juh od Egypta a iné na sever hlbšie do Európy.  Žijú u nás aj ľudia, ktorí otvorene hovoria o sprisahaní vedy, nedôvere v nej a rovnako hovoria o nedôvere k všetkému oficiálnemu.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.