Návod na výrobu bomby. Už prísť s takouto témou na web je riziko samo o sebe. Zdravý rozum na internet návod nezavesí. Inak by sa mal o dôvod navyše báť o vlastný život. Ani našim cieľom nie je uvádzať miesta, kde nájdete návody na bomby, svetlice, domáce zbrane ani nič podobné. Choré mysle, ktoré akýkoľvek úsudok podriadili pomýlenej myšlienke či radikalizmu svoje návody nikdy nenašli len tak pohodené na očiach a cez Google. Napriek tomu…
V roku 2001 sa dalo nájsť všeličo
Ešte v roku 2000 a 2001 sme mali možnosť pomerne ľahko nájsť niekoľko stránok v češtine a slovenčine, ktoré na freehostingoch (stránkach s poddoménou s priestorom zadarmo) ponúkali návody na výrobu bômb, svetlice, dymovnice a iných chaosrobičov. Nie je už známe, či stránky zanikli pre moc úradov, alebo ich autori dostali rozum. Pravdou je, že v našich končinách práve návod na výrobu dymovníc a svetlíc má zrejme odložený nejeden futbalový fanúšik. Bomba je však stále tá, ktorá môže vážne zraniť kohokoľvek. Aj jej autora.
Rok 2017 a bomby svojim spôsobom všade
V súčasnosti na internete nenájdete tak ľahko návody tohto typu. Stále sa však nájdu rôzne stránky a Youtube videá, ktoré vás hravo naučia vyrobiť bombu aj z pár predmetov, ktorým by ste výbušné funkcie možno nikdy nepripísali. K bombám a výbušninám vôbec sa dostávajú ľudia so vzdelaním v oblasti chémie a elektrotechniky. Pokiaľ chápu princípy fungovania látok a vlastnostiam materiálu, žiaľ ako prípad Andersa Breiwicka, vedia skonštruovať aj sofistikované nástroje ničenia. Ďalší „problém“ je literatúra, ktorá v záujme autentickosti a presnosti, dáva niektoré myšlienky aj s popisom nedostatkov, ktoré tak môže konštruktér vychytať.
Špionážne romány nemálo krát spomínajú spôsoby konštrukcie bômb a výbušnín, čím dokazujú dostupnosť surovín v bežnej drogérii. Špióni na úteku v stave núdze občas potrebujú vyvolať chaos a tak si suroviny zadovážia veľmi rýchlo v potravinách. Steven Seagal nás veľa krát presvedčil, že je majster všetkého v akčnom žánri a nejaká tá explózia pre neho je hračka. Na McGywera sa síce nechytá, no jeho vynálezy mali skôr miernejšie funkcie. Aj keď badať občasné snahy o zamlčanie určitej zložky, vzdelanejší čitateľ a divák občas cielený nedostatok objaví. Pri knihách sa však viac ako návod pamätá samotný príbeh.
Dúfajme však, že skôr ako romány niekoho zradikalizujú, mohli by prilákať viac čitateľov. Veď kto číta (skutočné knižné diela), nemôže byť zlý človek.