Značka McCormick pochádza z 19. storočia z Chicaga. Pôvodne rodinná kováčska dieľňa na Michigan Avenue bola zameraná hlavne na žatvu. Prvé vyrobené stroje boli žacie mechanizmy. Na konci 19. storočia podnik zamestnával niekoľko tisíc ľudí a Cyrus Hall McCormick, ako inovátor a vynálezca, zaregistroval niekoľko patentov zaoberajúcich sa hlavne žatvou. Koncom 19. storočia je spoločnosť McCormick Harvesting Machine pod neustálym tlakom konkurencie Deering Harvester Company.
foto: Salaš Krajinka
Konkurencia sa spojila
Keď sa však nakoniec v roku 1902 spojili, vznikla spoločnosť International Harvester a tá sa ďalej rozširovala aj do oblasti kombajnov a ďalšej techniky. Deering aj McCorrmick spustili predaj traktorov a svojich výrobkov v Nemecku už v roku 1880. Vzhľadom na veľký dopyt po technike v roku 1909 pri rieke Rýn v meste Neuss odkúpili 100 000 m2 plochy a vybudovali fabriku, ktorá bola schopná výroby už nasledujúci rok. Nemecká fabrika mala za nacistického režimu búrlivé obdobie.
Mimo rôzne problémy však nemala pozastavenú výrobu, ba dokonca pre neprístupnosť benzínu civilnému obyvateľstvu vytvorili 144 traktorov na špeciálny pohon. Modely HS a HG vyrobené medzi rokmi 1943 a 1944 fungovali na produkt splyňovania biomasy, drevoplyn. V roku 1949 otvorili fabriku v Anglicku a v roku 1951 aj vo Francúzsku v St. Dizier. Keď v roku 1985 odkúpil Tenneco, majiteľ značky Case, časť divízie, začala sa volať Case International. O dvadsať rokov neskôr sa však značka opäť vrátila k názvu McCormick a naďalej je výrobcom traktorov a poľnohospodárskej techniky.
Dnes je teda spoločnosť známa výrobou plnohodnotných moderných traktorov špičkovej kvality. Historické traktory pôvodných kúskov z USA sa dajú nájsť aj na Slovensku. Na salaši Krajinka pri Ružomberku sa určite zastavte v expozícií historických traktorov, voľne prístupnej expozície, ktorá je súčasťou oddychovej plochy salašu Krajinka.
foto: mccormick.it