Ikabog, nový fantasy príbeh autorky Harryho Pottera J.K.Rowlingovej

Ikabog, nový fantasy príbeh autorky Harryho Pottera J.K.Rowlingovej

Joanne K. Rowlingová, autorka Harryho Pottera, tvorí aj naďalej. Veľkou novinkou v roku 2020 bude kniha Ikabog, ktorá svojim nezvyčajným názvom riskuje preklepy. S rovnakým názvom, ako po celom svete, objaví sa aj na Slovensku. Hoci ikabog nemá nič spoločné so svetom Harryho Pottera, aj tu pôjde o čítanie pre deti s prvkami fantasy a dobrodružstva. Pre fanúšikov slávnej britskej autorky je informácia o originálnej novinke nepochybne cennejšia ako jej tvorba pre dospelých pod pseudonymom Robert Galbreight, alebo prídavkové knihy k Harrymu Potterovi s prepisom scenára divadelnej hry k Prekliatemu dieťaťu.

Ikabog

Ikabog, v origináli The Ickabog, je novinkou, ktorá môže byť štartom pre novú sériu. Jej tajomstvo budú môcť čitatelia na Slovensku odhaliť o zhruba tri mesiace. Vychádza 8. decembra 2020. Zaujímavosťou je, že len pár týždňov po anglickom origináli.

Oficiálna anotácia a známe informácie

„Kráľovstvo Blahobytia bolo kedysi najšťastnejšie na svete. Malo kopy zlata, kráľa s najelegantnejšími fúzmi, aké si len viete predstaviť, a mäsiarov, syrárov a cukrárov, ktorí pripravovali také vynikajúce jedlá, až ľuďom pri ich jedení tiekli slzy radosti. Všetko by bolo dokonalé, keby nebolo pochmúrnych, hmlistých Mokradí na severe, ktoré boli podľa legendy domovom obludného ikaboga. Všetci rozumní obyvatelia Blahobytia vedeli, že ikabog je iba legenda na strašenie neposlušných detí. Legendy sú však zvláštne, pretože niekedy začnú žiť vlastným životom… Môže legenda zosadiť milovaného kráľa? Môže zraziť na kolená kedysi prosperujúcu krajinu? Môže uvrhnúť dve deti do dobrodružstva, o ktoré nestáli a ktoré nečakali?“

Tak knihu uvádza oficiálny popis slovenského vydavateľstva IKAR, a.s., ktoré podobne ako všetkých kníh o Harry Potterovi vydáva na Slovensku. To, čo zostalo zachované je aj meno prekladateľky, ktorá sa postarala o slovenskú mutáciu príbehu. Je ňou Oľga Kraľovičová, ktorá sa zaslúžila o všetky tie pojmy, ktoré si osvojili neskôr aj filmové príbehy v dabingu a mnohí ich hodnotíme ako lepšie než tie české. Ikabog je ilustrovaný deťmi, ktoré svojimi ilustráciami prispeli v rámci online výzvy.

Ikabog ako príležitosť pre slovenské deti a talenty

Tak ako pôvodný britský originál bude tvorený ilustráciami, ktoré vytvorili respektíve ešte vytvoria deti, aj na Slovensku sa chystá rovnaký projekt. Znamená to, že žiadna kniha nebude rovnaká. Britská nebude rovnaká so slovenskou po grafickej stránke. Slovenské deti vo veku 7 až 13 rokov budú môcť nakresliť svoju vlastnú predstavu a ak budú mať šťastie a kresba osloví, môže byť súčasťou budúcej knihy ako jej ilustrácia. Niečo také bežné určite nie je a možnosť podieľať sa na knihe pre bežné deti tam vonku, v bežnom našom svete zvyčajne len konzumentov a fanúšikov, je slušným nástrojom aj z marketingového uhlu pohľadu. Podrobnosti o tejto príležitosti pre slovenských malých ilustrátorov uvádza stránka ikabogpribeh.sk.

Kniha je určená čitateľom od 7 rokov. Predobjednávka knihy vychádzajúcej začiatkom decembra 2020 je možná už dnes na odkazoch:


Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.