AC/DC prepisovala históriu. 100 000 fanúšikov si užilo v Bratislave

AC DC

Večer 21. júla 2024 sa na Slovensku konal koncert, aký sa tu doteraz neodohral. AC/DC navštívili Slovensko. Prekonal aj Rammstein a hoci na rovnakom mieste, ako minulý rok Imagine Dragons s 60 000 návštevníkmi, tentoraz lámal rekordy ešte viac. Podľa medializovaných odhadov organizátorov prilákal viac ako 100 000 návštevníkov, čo predstavuje rekordné číslo a mimoriadny zaťažkávací test aj pre samotné Vajnory. Veľký koncert slávnej rockovej legendy minulého storočia a tisícročia sa konal v priestoroch bývalého vajnorského letiska, kam sa presťahoval aj letný festival Lovestream. AC/DC sú však pojmom pre viacero generácií, predovšetkým tej v produktívnom a dôchodcovskom veku. Návštevníci boli následne zastúpení vo všetkých generáciách, pochopiteľne najmä v tých starších.

AC DC

Veľké prípravy a obmedzenia

Rovnaký organizátor, aký sa postaral minulý rok o Imagine Dragons, tentoraz priniesol aj koncert AC/DC v rámci ich európskeho turné. Slovákov muselo potešiť už to, že samotná legenda mala záujem o Slovensko. Slováci následne mali výhodu v tom, že sa v rovnakom čase nekonalo žiadne iné veľké podujatie a nesúperilo o návštevníka. Vyšlo aj počasie, ktoré mimo vysoké teploty prinieslo aj sucho (pre prípadné postávanie, sedenie vonku, prevádzku stánkov, parkovanie na tráve a pod.)

Vajnory sa na akciu pripravovali vopred. Bolo známe, že do mestskej časti sa dostanú len rezidenti. Problém mali tí, ktorí bývali v prenajatých domoch, alebo nemali v dokladoch bývanie vo Vajnoroch. Posilnená bola MHD, aj vlaky. Koncert prilákal ľudí z celého Slovenska, ale rovnako tak aj z Rakúska, Česka a ďalších krajín. Mnohí vyťahovali svoje tričká, s ktorými dosiaľ mnohí koncert AC/DC nemohli navštíviť. Raketovo vystrelilo aj ubytovanie v celej Bratislave. Častá a dôležitá otázka „ako je to s parkovaním v hoteli“ napriek návalu ľudí a podujatiu neprinútila, aby svoje stránky a zdroje o tieto informácie obohatili. Mnohé ubytovacie kapacity aj ubytovanie v súkromí túto zásadnú informáciu naďalej neuvádzali a tým komplikovali nájdenie ubytovania návštevníkom zo vzdialených regiónov.

Zaujímavosťou je, že prítomnosť austrálskej legendy AC/DC zaujala aj fanatických veriacich, ktorí sa na Facebooku vyjadrovali ku pripravovanému koncertu ako ku satanskej hrozbe. Len predpokladáme, že to usúdili bez chápania kontextu najmä z názvu ich slávnej skladby Highway to Hell. Tá nepochybne na slovenskom koncerte patrila medzi to najočakávanejšie. Táto skladba pochádza z roku 1979 a považuje sa za motorkársku skladbu, keďže je odkazom na cesty a jazdu ako takú.

Koncert bol zážitkom a veľkou udalosťou

Koncert s tak veľkou návštevníckou účasťou sme dosiaľ nemali. Nenechali si ho ujsť mnohé známe osobnosti, politici, aj podnikatelia. Ľudia venujúci sa kultúre a hudbe, aj tí, ktorí dodnes nepatrili medzi fanúšikmi AC/DC, ale chceli vidieť šou a celú atmosféru, ktorá je známa z iných koncertov. Napriek vysokému veku hviezd na pódiu sa dalo na čo pozerať a bolo čo počúvať. Koncert skončil krátko po 23. hodine a miestne uzávery pokračovali do tretej hodine rannej.

História skupiny AC/DC

AC/DC je austrálska rocková skupina, ktorá bola založená v roku 1973 bratmi Malcolmom a Angusom Youngovcami. Skupina sa rýchlo stala populárnou pre svoje energické živé vystúpenia a tvrdý rockový zvuk. Debutový album „High Voltage“ vyšiel v roku 1975 a získal si veľkú obľubu najmä v Austrálii. Prelomový úspech zaznamenali s albumom „Highway to Hell“ v roku 1979, ktorý ich dostal do medzinárodného povedomia. Tragická smrť speváka Bona Scotta v roku 1980 znamenala veľký šok pre kapelu, no rozhodli sa pokračovať. Novým spevákom sa stal Brian Johnson a s albumom „Back in Black“ dosiahli obrovský komerčný úspech, pričom tento album sa stal jedným z najpredávanejších v histórii.

Počas 80. a 90. rokov vydali niekoľko ďalších úspešných albumov a upevnili si svoje miesto medzi rockovými legendami. AC/DC sa stali ikonami rockovej hudby a sú známi svojou nezameniteľnou gitarovou hudbou a chytľavými melódiami. Koncerty skupiny sú známe svojou elektrizujúcou atmosférou a dynamickým prejavom. V roku 2008 vydali album „Black Ice“, ktorý sa umiestnil na vrcholoch hitparád po celom svete. Skupina prežila viaceré zmeny v zostave, no vždy si zachovala svoju charakteristickú energiu a štýl. V roku 2014 oznámili odchod Malcolma Younga kvôli zdravotným problémom. Napriek týmto výzvam AC/DC pokračovali v tvorbe a v roku 2020 vydali album „Power Up“, ktorý bol venovaný Malcolmovi Youngovi. Kapela je považovaná za jednu z najvplyvnejších v histórii rockovej hudby a ich skladby sú dodnes veľmi populárne. Tomuto albumu je tiež „zasvätená“ súčasná európska Tour.

Názov skupiny AC/DC je skratka pre „alternating current/direct current“ (striedavý prúd/jednosmerný prúd), čo odkazuje na elektrickú energiu, ktorú symbolizujú ich hudbu a živé vystúpenia. Tento názov našli na šijacom stroji sestry bratov Youngovcov. Skupina sa od svojho vzniku volala AC/DC a napriek nutnému vysvetleniu tohto príbehu neuvažovala o premenovaní a ani k tomu nepristúpila. Aj preto sa jej občas hovorí ako o „elektrikároch“, či o kapele „silne nabitou elektrickým prúdom“ s rôznymi obmenami významu.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.