Úvod Novinky Šperky a drahé kovy: Ako vzniká striebro?

Šperky a drahé kovy: Ako vzniká striebro?

0
61
Striebro shutterstock

Striebro patrí medzi vzácne kovy. Je charakteristické svojou žiarivou svetlou farbou a chemickou stabilitou. Okrem šperkárstva sa využíva v priemysle pre svoju vysokú vodivosť, ale aj v medicíne, kvôli antibakteriálnym vlastnostiam. Pozrime sa na to, ako striebro vzniká, odkiaľ prichádza a akú cestu musí prejsť od ťažby až k jeho využitiu.

Striebro shutterstock

Odkiaľ pochádza striebro v šperkoch

Rýdze striebro sa v prírode vyskytuje omnoho zriedkavejšie ako čisté zlato. Tvorí sa hlboko v zemskej kôre v dôsledku geotermálnych procesov. Z horúcich, na kovy bohatých roztokov, ktoré vyvierali do rôznych prasklín, vznikali počas miliónov rokov depozity, z ktorých dodnes ťažíme. Striebro sa na náleziskách nachádza ako súčasť minerálov, najčastejšie sulfidov alebo chloridov (zlúčenín so sírou alebo chlórom). V oblastiach bohatých na striebro sa často vyskytuje aj zlato, olovo a meď.

Kde všade sa ťažilo a ťaží

Kedysi sa striebro ťažilo najmä v okolí Grécka a Turecka, na území Španielska a Indie. V stredoveku boli významné strieborné bane v Nemecku a Česku. Aj na Slovensku sa počas tohto obdobia nachádzali dôležité banské regióny. Medzi najznámejšie patrili určite Banská Štiavnica, Banská Bystrica a Kremnica.

Po objavení Ameriky Krištofom Kolombom sa zmenilo aj zastúpenie v produkcii striebra. Mexiko, Peru a Bolívia produkovali až 80 % vtedajšieho striebra.

Dnes sa striebro ťaží po celom svete. Za najväčších producentov sa pokladajú krajiny ako Mexiko, Peru, Čína, Rusko a Austrália.

Z baní až do šperkov

Cesta striebra od ťažby až po šperk je komplexný proces. Začína sa ťažbou rudy, ktorá sa drví a melie na jemný prášok. Potom sa pomocou chemikálií oddelí striebro od ostatných minerálov.

Vyťažené a vyčistené striebro sa taví a zlieva do takzvaných ingotov, ktoré sa ďalej spracovávajú. Na dosiahnutie vysokej čistoty striebra sa používa elektrolytické čistenie.

Rýdze striebro je na výrobu šperkov veľmi mäkké. Do zliatiny sa preto pridávajú iné kovy, najčastejšie meď. Zliatina striebra, ktorá sa bežne používa na výrobu strieborných šperkov, obsahuje 92,5 % striebra a zvyšok tvoria prímesi. Tie dodávajú striebru potrebnú pevnosť.

Pri modernej výrobe strieborných šperkov sa využíva odlievanie do foriem. Najskôr sa vytvorí návrh šperku pomocou CAD programu a pomocou 3D tlačiarne sa vyrobí vosková maketa. Na jej základe vznikne forma, do ktorej sa naleje roztavené striebro. Po stuhnutí sa hrubý základ šperku vyberie z formy a opiluje sa rovnako, ako pri čisto ručnej výrobe pomocou tepania a letovania.

Striebro prirodzene podlieha oxidácii – stráca svoj lesk a tmavne. Práve preto sa strieborné šperky často povrchovo upravujú platinovým kovom ródiom. Na povrchu šperku sa vytvorí tenučká vrstva, ktorá striebro chráni pred oxidáciou a dodáva mu vysoký lesk. Rovnaká úprava sa používa aj na biele zlato. Ródiované strieborné šperky sú preto takmer na nerozoznanie od kúskov z bieleho zlata.

Dokonale opracovaný základ šperku, ktorý získal potrebnú povrchovú úpravu je pripravený na záverečné osadenie kameňov.

Symbolika striebra

Na predchádzajúcich riadkoch sme si povedali ako striebro vzniká. Tento kov je v mnohých kultúrach spojené s čistotou, silou a energiou. Pre starovekých Egypťanov bolo pravdepodobne cennejšie ako zlato. Gréci spájali striebro s bohyňou Artemis, ktorá bola patrónkou mesiaca a lovu.

V stredoveku striebro predstavovalo božskú silu a využívalo sa na výrobu krížov, kalichov a iných artefaktov. Neodmysliteľne sa spájalo aj s alchýmiou. Stredovekí alchymisti verili, že má magickú moc a môže byť za určitých podmienok premenené na zlato.

Striebro je nielen krásnym a cenným kovom, ale aj symbolom, ktorý sa menil a rozvíjal spolu s ľudskou kultúrou a technológiou. Od dávnych civilizácií, cez stredovek až po súčasnosť, striebro vždy zohrávalo dôležitú úlohu či už v ozdobných predmetoch alebo priemysle.

(GRO)

Mohlo by zaujímať taktiež: