ZN.SK
Farming Simulator 15

Zahrajte sa na farmára v bohatej hre Farming Simulator 15

Farming Simulator 15 je veľmi zaujímavá počítačová hra. Zdokonaľuje logické premýšľanie, pamäť a pozornosť viac, než by ste čakali. Hra bez násilia a zábavná? Ide to.

Poľnohospodárstvo nie je veľmi obľúbenou tematikou dnešných mladých. Práca na poli je však oveľa zaujímavejšia, než by sa zdalo. Dokonca vie vynášať veľké peniaze, no tiež zabávať. Dokáže vám to počítačová hra, prefíkaný simulátor s názvom Farming Simulator 15. Vo svete mimoriadne úspešná hra, aj keď sa v rebríčkoch nie často uvádza. Rozsiahle variácie toho, čo môžete kde pestovať, postupy obrábania polí, kombinácie vlečiek, sejačiek, hnojenia… V prípade Farming Simulator 15 nemusíte do hry vstupovať ako znalec. Veľa verných hráčov si hra získala medzi ľuďmi, ktorí radi premýšľajú a vedia oceniť hru s logikou a dávkou reality. Táto hra nemôže nudiť, pretože zamestná vašu hlavu.

Farming Simulator 15

Vlastná farma a úvod do hry
Hra sa začína pre každého hráča výberom z troch lokalít. V prípade verzie Farming Simulator 15 GOLD máte na výber lokalitu podobnú na Ameriku, na Holandsko, alebo tretia krajina je podobná na východnú Európu, možno Slovensko, no v skutočnosti ide o Ukrajinu alebo Rusko. Začínate na vlastnej farme s niekoľkými strojmi s kombajnom a poľom, ktoré práve na kombajn čaká. Počiatok bez veľkých financií si vyžaduje vaše premýšľanie. Očakáva sa, že prvú úrodu pokosíte, do vlečky ťahanej traktorom vyložíte z kombajnu úrodu a vysypete náklad do skladiska na svojej farme, alebo rovno predáte u vykupovateľa. Ak chcete urýchliť ovládanie niektorých strojov v práci, môžete si najať zamestnanca jednoduchým tlačidlom H. Pomocou tlačidiel na klávesnici si viete ovládať viacero funkcií v hre. Pripájanie a odpájanie vlečiek, sejačiek, obrábacích násadiek, ale tiež závaží, ktoré vyvažujú stroje presne tak, ako v realite.

 

Farming Simulator 15 GOLD

Či chcete alebo nie, hra vzdeláva
Rozširujete a nakupujete nové polia, obrábate ich a získavate odmenu. Znie to vôbec lákavo? Asi nie. Lákavo neznie ani príliš poľnohospodárstvo samotné. V podobe tejto hry sa však ťažko dá zostávať pri rečiach a vystihnúť ju. Podobne ako každý iný rozsiahly simulátor, aj táto hra má viacero prvkov, ktoré motivujú hrať a venovať sa hraniu vôbec. Sú to aj menšie misie, rôzne výzvy, ktoré vám môžu priniesť náhle úlohy, napríklad dodávku nejakej suroviny na konkrétne miesto. V miestnom obchode vyberáte traktory, vo verzii GOLD tiež klasiku ako je Zetor a viacero parádnych doplnkov. Od klasickej Farming Simulator 15 je verzia GOLD vylepšená s lepším obchodom.

Farming Simulator 15 GOLD

Hlavne sa však dostávate do prostredia, kde by ste zrejme nikdy nezamierili. V Rakúsku má drobné hospodárenie a vôbec poľnohospodárska výroba oveľa väčší význam ako u nás. U nás skupujú pôdu špekulanti a veľké družstvá, prenajíma sa a ľudia sa nevenujú svojmu pestovaniu. Je tak veľkou neznámou pre mnohých čo ktorý stroj dokáže. Odrazu však viete oveľa viac, o výkone traktorov, o možnosti nakladania, starostlivosti o kravy vo väčšom počte, o ovce, alebo o trávnaté plochy, ktoré pretvárate na seno a teda krmivo pre kravy. Ba čo viac, v prípade novšieho vydania hry si užijete aj návštevu lesov s pilčíkmi a strojmi na pílenie dreva. Nachádza sa tu aj lesný „terminátor“ s ktorým od uchopenia stromu cez rez naporciujete strom na presnú dĺžku, akú chcete. Tieto stroje sú drahšie, no zisk z dreva tiež nie je malý.

Farming Simulator 15 GOLD

Zážitky
Farming Simulator 15 je zaujímavou hrou. Strieda sa v nej deň a noc. Stroje tak potrebujú svietiť. Fungujú na naftu a tú treba tankovať. Nádrž však má poriadnu výdrž. Sejačky musíte tiež naplniť, či už zemiakmi, obilninami, alebo repou. Je na váš, čo idete sadiť. No nemôžete to sadiť hocikde. Potrebujete svoj systém. Rozmiestnenie, čo je kde nasadené a mať v tom aj jasno neskôr, pri hnojení a žatve. Hra na premýšľanie? Farming Simulator je na premýšľanie výborná. Ideálny darček pre človeka, ktorý má rád hry s logikou a to pomerne zásadnou. Zostáva sa len naučiť, na čo asi sú jednotlivé stroje. Zážitky zažijete pri sliepočkách a zbere vajíčok, pri spracovaní vlny, mlieka, alebo presúvaní sa krajinou a hľadaní skratiek. Krajina je tu typickým vidiekom, nečakajte tak mestá, je tvorená poliami, lesíkmi, vodou, samozrejme farmami a podnikmi, ktoré slúžia pre farmárov. Hra pre tatkov, dedov, poľnohospodárov, ale aj inžinierov, učiteľov, barmanov… lovím v pamäti, kto zo známych je ešte hráčom a hru hrá. Určite viacero neplnoletých hráčov, ktorí sú dokonca značke verní už niekoľko rokov aj vo verziách napríklad staršie vydania hry Farming Simulator a podobne. Hráč si môže byť istý tým, že nebude oddychovať, ale hra ho vtiahne. Potrebuje aby sa neustále premýšľalo, rozdeľovali úlohy, pripomínalo sa, kde je čo nasadené a akou technikou treba kde zasiahnuť. Zážitky si užijete aj pri ťažbe dreva. Keď prídete na to ako nakladať drevo na vlečku, či pekne odpíliť a narezať, rozšírite svoju poľnohospodársku výrobu aj na oblasť, ktorú musíte vykonávať sami a najatý robotník to za vás neurobí.

Farming Simulator 15 GOLD

Hodnotenie
Plusy hry sú nepochybne rozsiahlosť, možnosť výberu troch rozdielnych prostredí a vôbec táto tematika. Nie celkom bežná, samozrejme. Čo ďalej?

  • Veľký výber toho, s čím a čo
  • Vaše rozhodnutia toho, čo kde nasadiť, kedy žať, s čím a čo nakupovať
  • Nie ste ohraničený tým, ktoré polia sú pre vás. Limitom sú len peniaze
  • Príjemná grafika a rôzne detaily hry, ktoré dotvárajú zážitok

Mínusy a teda nedostatky hry sú určite v nutnosti prejsť si svet, ak chcete stroje dopraviť na nejaké konkrétne miesto. Pomocou mapy a posielania na konkrétne miesto by bolo možné ušetriť množstvo času. Nedostatkom je aj určite najatý robotník, ktorý sa s traktorom a veľkou vlečkou otáča na okraji poľa a vlečkou trafí strom. Takýto robotník si so zaseknutým strojom nevie poradiť a tak musíte k nemu prísť, pomôcť mu a najať si iného. Alebo ak máte radi akciu, berte džíp a s rozbehom vpáľte do sejačky, či ornice, aby ste ju posunuli ďalej od stromu. Systém si nájde každý. Pre svoj obsah si však nemôže zaslúžiť zlé hodnotenie. Na tento typ hry, v ktorej netasíte zbrane a nepálite nepriateľom do hlavy a hrude, ani nepretekáte proti iným autám proti sebe na pretekárskej trati, skrátka tvoríte, premýšľate a tvoríte systém, ktorý ak máte dobre, alebo priemerne „vymakaný“, prináša zisk. Zisk v hre, pochopiteľne, no ten potom prináša príležitosť na vyskúšanie si ďalších a ďalších strojov a technológií. Potom má váhu skúsiť aj online hru.

Hra vychádza v kompletnej češtine, distribútorom je Comgad.cz. Kúpiť môžete aj na Gameexpres.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu