Vychádzajú nové vydania Mach a Šebestová, poctivej detskej knihy

Vychádzajú nové vydania Mach a Šebestová, poctivej detskej knihy

Pri dvojici Mach a Šebestová sa možno mnohým dnešným rodičom v ušiach ozve hlas Petra Nárožného, ktorý zvládal nahovoriť všetky postavy vrátane Jonatána. Sú pôvodnými postavami, ktoré v Československu poznáme už od 70-tych rokov vďaka práci Miloša Macourka a Adolfa Borna. Okrem tej animovanej podoby poznáme z produkcie vydavateľstva Albatros české a slovenské vydania knižných príbehov.

Knihy pre deti Mach a Šebestová

Po nejakom čase vychádzajú ich príbehy opäť. Stretávame sa tak v ponukách kníhkupectiev s druhým slovenským vydaním hneď dvoch kníh. Úlet do sveta fantázie vďaka čarovného slúchadlu (kouzelnému sluchátku – to asi bude znieť autentickejšie, hoci v češtine) sa tak môže konať opäť. A nejde o žiadne drobné knižky a bleskové príbehy.

Mach a Šebestová v histórii + Mach a Šebestová na cestách

Obe knižné novinky, hoci ide o druhé vydania, majú mnoho spoločného. Možno je to tým, že ide v prvom rade o poctivú detskú príbehovú knihu. Stretávame sa s rôznymi experimentami, tenkými príbehmi, obrázkovými výplňami alebo príbehmi, ktoré skončia skôr, než začnú. Mach a Šebestová je už mnohým známa dvojka. V tejto knižnej verzii však neprinášajú žiadne krátke príbehy ba ani rýchly koniec celej knihy. Poctivými knihy nazývam, pretože nimi sú. V pevnej väzbe, typický štvorcový formát. Na cestách prináša na 110 stranách 7 príbehov, V histórii na 112 stranách príbehov 6. Každý dostatočne doplnený ilustráciami a poctivým textom pre riadne čítanie. Kniha nie je o obrázkoch, aj keď hrajú dôležitú úlohu.

Knihy pre deti Mach a Šebestová

Pri oboch knihách je viditeľné, že sú určené pre malých samostatných čitateľov. Možno pre rodičov, ktorí čítajú pred spaním rozprávku. Veľkosť písma je pre začínajúceho čitateľa ideálna a pokojne aj pre starého rodiča, ktorý je zväčša ten, čo sa (zväčša najochotnejšie) dostáva k výsade čítať deťom pred spaním rozprávky. Obe knižky pôsobia hrubo. Váhou nepochybne prekonávajú iné knihy pre deti v súčasnosti. Pri listovaní samotné ilustrácie a text pripomínajú klasické knihy, aké občas na tematických Facebook skupinách hľadajú rodičia a je zvláštne, že nepoznajú túto sériu. Alebo možno poznajú, no hľadajú takýchto kníh viac.

V tejto sérii dosiaľ vyšlo:

  • Mach a Šebestová na prázdninách
  • Mach a Šebestová v škole

Informácie o knihách:

  • Knižná séria Mach a Šebestová
  • Vydavateľ: ALBATROS
  • Oficiálne stránky a odkaz na sériu: https://www.albatrosmedia.sk
  • Autori: Miloš Macourek a Adolf Born
  • Preklad z českého jazyka: Mária Pavligová
  • Pevná väzba s rozmermi 235×235 mm, hmotnosť cca 0,8 kg
Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.