ZN.SK
Veľká Noc 2018

Veľkonočné tradície, zajace a vajíčka, od reálnych po čokoládové

Vajíčka, zajace a ďalšie symboly jari, sa spájajú s Veľkou Nocou azda všade, kam prenikla oslava jari. Hoci všetko to, čo si spájame…

Vajíčka, zajace a ďalšie symboly jari, sa spájajú s Veľkou Nocou azda všade, kam prenikla oslava jari. Hoci všetko to, čo si spájame s jarou pochádza z pohanských čias a nemá nič spoločné s kresťanstvom, mnoho krajín upravilo do svojej podoby. Poznáme tak mnohé veľkonočné tradície a činnosti, veľakrát podobné medzi sebou. Iné sú veľkonočné len vďaka jarnému načasovaniu.

Veľkonočné sviatky Veľká Noc 2018

Vo vajíčkach a mláďatkách sa však všetci napokon stretávajú akoby na jednej koľaji.

Tradícia v USA, ktorú poznáme aj vďaka filmu

Deti v Spojených štátoch amerických čakajú každý rok, že im prinesie vajíčka zajačik. Zdobené, alebo čokoládové. Veľakrát sa však ušiak neukáže a zanechá vajíčka skryté na záhrade, v areály škôlok, škôl, alebo v parkoch. Potom je len na šikovnosti a rýchlosti detí, koľko vajíčok nájdu.  Túto tradíciu pritom do krajiny priniesli nemeckí prisťahovalci už v 18. storočí. Aj pre nich, rovnako ako pre nás, to boli symboly jari a plodnosti. Nemcom vďačíme aj za symbol Vianoc, vianočný stromček.

S vajíčkami sa spája aj tradícia v americkom hlavnom meste Washington D.C. kde sa už viac ako 100 rokov konajú preteky organizované prezidentským Bielym domom. V nich je úlohou kotúľať farebné vajíčka uvarené natvrdo po trávniku veľkou drevenou vareškou. Súťažiacimi sú samozrejme deti.

Veľká Noc aj inde vo svete

Tak napríklad v Nemecku si deti hľadajú vajíčka, no nie v tráve a v parkoch tak ako v USA, ale na stromoch, prípadne na rôznych miestach na uliciach. Niektoré nízke stromy sú zámerne ozdobené farebnými vajíčkami v predzáhradkách, alebo aj na peších zónach rôznych miest. Stromčeky ozdobené vajíčkami máme aj na Slovensku v rámci domácej dekorácie. Napríklad na konárikoch bahniatok vo váze, alebo na malých vŕbach. Zavesené na farebných stužkách. V Rumunsku sú zas udomácnené maľované kraslice, podobne ako v niektorých slovenských regiónoch a obciach sa viac v minulosti prihliadalo na rozmanitosť a krásu niektorých kúskov. Dnes sú tie najzaujímavejšie v múzeách od už dávno nežijúcich autorov. Na Bali je síce hinduizmus, no tematika vajíčok, zajačikov a kuriatok sa objavuje najmä v komerčnej sfére, v obchodoch a ako dekorácia v predveľkonočnom období.

Od reálnych po čokoládové

Kým v minulosti sa používali vajíčka uvarené natvrdo a šibači ich radi zjedli na záver dňa, alebo poslúžili aj iným členom rodiny, postupne sa vytrácali. Dievča so zmyslom pre humor podarovala zdobené, no surové. Nástupom trhu a predaja sladkostí, sa prejavila výroba cukroviniek aj v sezónnom tovare ako Vianoce a Veľká Noc. Keďže tradície sa najlepšie vštepujú najmladšej generácií, nezabudnuteľné sú azda aj preto, že sa spájajú s lákavými chuťami. Čokoládové zajace a vajíčka dnes vyrába množstvo podnikov, výrobcov, čokoládovní, v mnohých variantoch. Ide o sezónny tovar, o čom svedčí ich dostupnosť práve v tomto období a postupné vytratenie pred letom.

V roku 2020

Čokoláda známej značky chystá pre rok 2020 zaujímavú pestrú škálu takéhoto tovaru. Prehľad niekoľkých z nich je pripojených do článku.

Veľkonočné čokolády Milka

  • Milka Bunny dostupný v 45g balení. Odporúčanú predajnú cenu nájdete 1,19€.

Bežnou súčasťou Veľkej Noci sú veľkonočné čokoládové vajcia. Na trhu známe tie s hračkou majú v tomto prípade alternatívu. Tieto konkrétne majú vnútro vyplnené malými čokoládovými cukríkmi.

Veľká Noc Milka

  • Milka Funny Egg dostupné v 50g balení. Cena 1,49€.

Na trhu sa tiež objavuje kuriozita. V obale podobnom na klasické vajcia sa objavuje štvorica čokoládových vajíčok. Vytvorené sú z jemnej čokolády a krémovej peny vo vnútri. Vychádza vo variante Milk Creme aj so známymi keksíkmi Oreo.

Veľká Noc Milka

  • Milka Egg´n´Spoon Milk Creme dostupné v 136g balení. Odporúčaná cena 4,05 €.
  • Milka Egg´n´spoon Oreodostupné v 128g balení. Odporúčaná cena 4,05 €.

Už sme mohli vidieť niečo podobné. Balíček sladkostí s plyšovou hračkou, ktorá vylieza z krabičky. V prípade veľkonočných sladkostí je možné očakávať, že budú vďačnou výslužkou pre menšie publikum, čiže malých šibačov. Možno ako malé posmelenie vnímať šibačku s väčším nasadením a odvahou. Zajac, kuriatko, alebo kravička v balení ukrývajú Mini Eggs, Oreo tyčinky a dve čokoládové kravičky.

Veľká Noc Milka

  • Milka Plushes dostupné v 96g balení. Odporúčaná cena 6,99 €
Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu