ZN.SK
mohyla M. R. Štefánika

Smrť Milana Rastislava Štefánika: atentát, havária či likvidácia?

Milan Rastislav Štefánik bol mimoriadne veľkou osobnosťou politického aj vedeckého života, ktorá spravila pre Slovákov viac…

Milan Rastislav Štefánik bol mimoriadne veľkou osobnosťou politického aj vedeckého života, ktorá spravila pre Slovákov viac, ako ktorýkoľvek iný politik minulého storočia, hoci on sám vlastne politikom ani nebol. Mal neuveriteľne pestrý a úspešný život, hoci ho trápilo vážne ochorenie žalúdka. Precestoval doslova celý svet, fotografoval, urobil niekoľko objavov a v službách Francúzska stále nezabúdal, že je najmä Slovák, čo o ňom vedeli všetci priatelia, aj významné zahraničné osobnosti. S jeho životom sa spája niekoľko príbehov hodných celej sérií kníh, či neopakovateľných filmov. S jeho smrťou však aj niekoľko záhad a nejasností, ktoré narúšajú pôvodnú teóriu o páde pre zlé počasie, či technickú poruchu.

Smrť generála Štefánika

Štefánik sa na návrat do rodnej vlasti nepochybne tešil. Už to bolo 6 rokov, čo bol na Slovensku naposledy a aj to kvôli pohrebu vlastného otca. Bol 4. máj 1919, keď Štefánik vyrazil na lietadle Caproni z talianskeho letiska Campoformido pri meste Udine. Spolu s ním boli na palube aj Giotto Mancinelli Scotti a Umberto Merlino, skúsení vojenskí piloti a rádiotelegrafista Gabrielo Aggiusto. Cieľovým letiskom bolo Vajnory Bratislava, kde však lietadlo nikdy nepristálo. Zrútilo sa takmer pred cieľom na okrajovú časť obce Most pri Bratislave, pri Ivanke pri Dunaji. Pár minút ich delilo od cieľa. Kým talianski spolucestujúci zahynuli v lietadle, Štefánik bol nájdený mimo neho. Odhadovalo sa, že vyskočil. Výraz jeho tváre so zlomenou sánkou a neskôr aj skrížené ruky odliali do sadrového odliatku. Ruky mu pritom takto zvečnili najmä preto, aby si ich národ pamätal, že práve tie ruky spravili pre Slovákov tak veľa. Odliatok je možné vidieť v jeho rodnom dome.

Teórie ohľadom pádu lietadla

Letecké nešťastie, pri ktorom zahynul významný politik a vedec M. R. Štefánik, nikdy nebolo dostatočne vysvetlené a objasnené. Lietadlo padalo kolmo k zemi. Svedkovia hovorili o záblesku, či dokonca výbuchu na oblohe, veľa sa hovorilo o početnej streľbe na cieľ s rôznymi strelnými zbraňami, no oficiálne správy tejto verzii nedávali dôležitosť. Oficiálna verzia hovorila o zlom počasí, alebo technickej chybe, hoci na pristátie bolo všade dostatok priestoru. Dokonca sa objavili aj verzie, ktoré do nešťastia zapájali dotknutých Maďarov. Oveľa záhadnejšie však pôsobia informácie, ktoré sa objavili neskôr, no práve šíritelia týchto informácií následne záhadnými spôsobmi umierali, akoby zubatá stínala hlavy nepohodlných.

Rádiotelegrafista Jiří Forman mal byť v čase rádiových hlásení v blízkosti nešťastia. V jednom z prvých hlásení, ktoré dostali, bolo uvedené civilné lietadlo. V ďalšom hlásení však už bolo toto lietadlo označené za nepriateľské a bol vydaný príkaz zostreliť ho. Jeho výpoveď si však nechal pre seba, pretože pochopili z následných udalostí, že ako svedkovia incidentu budú pre niekoho nepohodlní. Dvaja mali utiecť do Francúzska, kým ostatní svedkovia pomaly umierali. Správa sa objavila až v roku 1996 v Nedeľnom hlásateľovi (české periodikum). Táto verzia by sedela s tým, čo tvrdili svedkovia, že sa z kasární v okolí Ivanky ozývala streľba a posádka lietadla dokonca údajne letela nízko pri zemi akoby zámerne, aby boli ľahko identifikovateľní. Toto tvrdil aj pplk. Rudolf Fabián, ktorý tak vlastne potvrdil, že vlastné hliadky mohli strieľať na lietadlo. Omylom, alebo mohlo ísť o zámer. So Štefánikom už totiž v tom čase boli vrcholní politici na nože. Zistilo sa, že príspevky zahraničných Slovákov na financovanie légií neboli používané korektne a zistilo sa aj niekoľko ďalších vecí, s ktorými Štefánik nesúhlasil. Mohol tak byť nepohodlný. Pre politické kruhy dosť na to, aby ho zniesli zo sveta?

Historické súvislosti a Benešove donášanie Masarykovi

O streľbe na lietadlo sa však hovorilo v tej dobe len v tichosti. Oficiálna teória nič také nepripúšťala a kto trval na streľbe, mohol byť zneškodnený. O tom, že Štefánik mal nepriateľov vo vrcholovej politike je dnes už veľmi veľa kúskov skladačiek zároveň dôkazom. Aj Eduard Beneš mal pomerne dosť za ušami, keďže sa sám vymenoval počas Štefánikovej neprítomnosti v roku 1918 za ministrom zahraničia a vnútra a Štefánika odsunul na post Ministra vojny v čase, keď vojna už nehrozila. Beneš sa vo svojich listoch snažil získať náklonnosť prezidenta T. G. Masaryka a uškodiť tak čudnými rečami o Štefánikovi ich spoločnej dôvere. Washingtonská deklarácia v skutočnosti nikdy nebola podpísaná Štefánikom, hoci jeho podpis tam je. Nesúhlasil s jej znením, najmä sa sám zasadzoval, aby bol názov krajiny uvádzaný ako Česko-Slovensko, kde sú obe krajiny jasne rovnocenné. V roku 1919 Štefánik pred svedkami v Paríži Benešovi vynadal že je nečestný. Beneš veľmi rýchlo na to písal, presnejšie opäť žaloval Masarykovi a zveličoval svoje obavy, v ktorých spomenul, že by potreboval nového ministra vojny, spomínal tam románik so snúbenicou Giuliannou Benzoniovou. Čo sa stalo a o akú nečestnosť šlo sa nepodarilo zistiť. Štefánik mu mohol vyčítať nečestné správanie, konanie v jeho mene za jeho chrbtom a ešte mnoho iného, čo je po tak dlhej dobe ťažké overiť a potvrdiť. Pravdou však je, že zahraniční Slováci exilovej vláde posielali nemalé sumy na vybudovanie zahraničných légií a ich financovanie. Tieto peniaze sa naozaj veľmi rýchlo rozkotúľali všetkými smermi. Možno celý systém nebol ani pripravený na to, že zahraniční Slováci budú chcieť tak výrazne pomôcť svojej materskej krajine a jej budúcnosti. Prezident Masaryk Benešovému z dnešného pohľadu odpornému donášaniu a prikrášľovaniu listov uveril. Štefánik bol postupne odstavovaný od rozhodovania, veľmi rýchlo sa začalo zabúdať na jeho zásluhy a priateľstvá. Bol to pritom Štefánik, ktorý ešte bezvýznamného Masaryka a Beneša predstavil a otvoril dvere do kancelárií významných politikov, vojenských veliteľov a len vďaka nemu vôbec môžeme hovoriť o akejsi Československej republike.

Masaryk napísal Benešovi v liste v apríli 1919, že nevie čo so Štefánikom, ktorý bol v tom čase ešte na Sibíri. V liste uvažoval, že by ho odstavili do Ríma, ak to nepôjde do Paríža. Listom a aj ďalšou korenšpondenciou je tak dokázané, že najvyšší predstavitelia vlády nevedeli čo so Štefánikom. Bol pre nich priveľmi spravodlivý, alebo priveľmi čestný? Jednoznačne bol nepohodlný, čo sa nedá poprieť. Či dostatočne nepohodlný na to, aby ho dokázali zabiť, sa už s určitosťou povedať nedá.

Stojí naozaj Beneš za Štefánikovou smrťou?

Emil Karol Kautský skúmal historické okolnosti Štefánikovej smrti a dospel k záveru, že nepriame dôkazy a historické udalosti poukazujú na stret záujmov ambícií Eduarda Beneša, Tomáša Garyka Masaryka a možno aj ďalších krajín skrz práve týchto dvoch. Štefánik totiž stál mierovými nohami súčasne na francúzskej aj talianskej pôde, no práve Beneš potreboval iné politické podmienky, s akými chcel pracovať Štefánik. Popisujú to aj stránky: http://partizanske.mrstefanik.sk/m-r-stefanik/zivotopis/
Hneď niekoľko zdrojov popisuje možnosť, že Beneš sa musel sakramensky báť návratu generála Štefánika domov. Mal sa mu vyhrážať, že jeho rozšafárenie zahraničných príspevkov bez dokladov na vlastné potešenie bude riešiť na medzinárodnom súde. V takom prípade by aj v prípade nedokázania viny vznikli mnohé problémy, najviac pre Beneša. Jeden zo zdrojov nižšie dokonca uvádza, že Beneš rozšafáril poriadnu sumu v kasíne. Spomína sa to najmä v knihe, ktorá vyšla zo zápiskov a svedectiev nepohodlných, čím je aj dnes nežiadúca, pretože nie je oficiálna.
Nedá sa uprieť, že medzi vojakmi, ktorí mali strieľať na lietadlo s generálom Štefánikom, bolo niekoľko tých, čo len plnili rozkazy a veľmi dobre vedeli, že nasledujúce udalosti mohli niekomu pomôcť, kým iným uškodiť. Ako jediní svedkovia mohli priniesť viac svetla do tohto prípadu, no ich výpoveď nebola žiadúca. V krátkosti tento príbeh popisujú stránky:
http://www.zludvik.de/Tschechisch

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu