ZN.SK
rybí kolagén

Rybí kolagén, zázrak nielen pre vlasy a pokožku

Najčastejšie sa stretávame s kolagénom na báze hovädzieho či bravčového produktu, ale poznáme tiež rybí alebo inak povedané morský kolagén.

V dnešnej modernej dobe často počujeme o mnohých pozitívnych účinkoch kolagénu na naše zdravie, telo, vlasy, kosti a kĺby. Odvšadiaľ na nás vyskakujú reklamy rôznych značiek a tipov kolagénu. Predovšetkým v súvislosti s beauty tovarom a službami a predovšetkým v spojení s vlasmi a ich vitalitou. No kolagén nie je trendom len v rámci starostlivosti o vlasy. O čom to vlastne hovoríme?

rybí kolagén

Čo je to kolagén a kde sa nachádza?

Kolagén je proteín, bielkovina, ktorá tvorí až okolo 80 percent pokožky. Nachádza sa takmer všade v živom organizme. V pokožke, v zuboch, v kostiach, svaloch. Nebyť kolagénu, doslova by sme sa rozpadli, nakoľko kolagén zodpovedá za odolnosť a pevnosť pokožky.

To, ako mladistvo vyzeráme, je práve vďaka kolagénu, ktorý sa žiaľ rokmi z nášho tela postupne vytráca. Vraj už vo veku okolo 40 rokov klesá hladina kolagénu až o 30 a viac percent a každým rokom klesá. To má za následok starnutie pleti, celkové ochabnutie pokožky a samozrejme začíname vo vyššom veku pociťovať kĺbové ťažkosti.

Práve preto sa stalo užívanie kolagénu doslova trendom v dnešnej dobe mladistvého vzhľadu a zdravého životného štýlu. Okrem zdravej a mladistvej pokožky, pomáha tiež našim vlasom, nechtom, kostiam, kĺbom a celkovému zdraviu. Je to teda priam zázrak dnešnej modernej doby.

Rybí alebo aj morský kolagén

Kolagén okrem stravy dopĺňame rôznymi výživovými doplnkami, rozličnými kolagénovými produktami. Tých je na trhu viacero, či už vo forme tabliet, rôznych práškov, ktoré si zamiešavame do vody, alebo inej tekutiny (kávy, džúsu a pod.), ktoré následne vypijeme ako chutný drink. Dnes nám už trh ponúka veľké množstvo príchutí. Každý si nájde to svoje.

Najčastejšie sa stretávame s kolagénom na báze hovädzieho či bravčového produktu, ale poznáme tiež rybí alebo inak povedané aj morský kolagén.

Rybí kolagén sa získava, ako nám už názov napovedá, z rýb a to konkrétne zo šupín, plutiev, kostí a kože rýb. Má výbornú vstrebateľnosť. Tento typ kolagénu má extrémne veľa pozitívnych účinkov na náš organizmus. Je zložený výlučne z kolagénu typu I. Práve kolagén typu I. je najviac zastúpený v ľudskom tele, tvorí ho až 90 percent všetkého kolagénu. Nájdeme ho predovšetkým v kostiach a pokožke.

rybí kolagén

Oficiálne poznáme 27 typov kolagénu, najviac sú však zastúpené práve prvé tri typy kolagénu v našom tele.

Pozitíva rybieho/morského kolagénu

Pozitív je rybieho kolagénu je hneď niekoľko, ktoré možno považovať za kľúčové:

  • pozitívne vplýva na náš imunitný systém
  • je bohatý na aminokyseliny a teda produkuje tvorbu kolagénu v bunkách
  • taktiež pôsobí pozitívne na náš nervový systém a celkovo mozgové bunky
  • prispieva k lepšiemu hojeniu rán a poškodení pokožky
  • pozitívne ovplyvňuje bunkovú obnovu a celkovú regeneráciu kolagénových vlákien
  • pomáha pleti pri jej omladení
  • je výborný ako prevencia voči celulitíde a v boji proti tvorbe strií
  • fantasticky napomáha rastu nových vlasov a podporuje ich celkovú štruktúru a kvalitu
  • taktiež pomáha rastu nechtov a zabraňuje ich lámaniu

Doplnky stravy z rybieho kolagénu sú samozrejme zbavené typického rybieho zápachu, bez toho aby sa zničila ich nutričná hodnota.

Ako správne užívať rybí kolagén?

Aby sme dosiahli požadovaný efekt, je dôležité začať s jeho kúrou pravidelne. Na začiatok sa odporúča s intenzívnou 3mesačnou kúrou, kedy je ho najlepšie brať pravidelne každý deň. Po troch mesiacoch ho môžete brať podľa potreby. Je vhodné pri jeho užívaní prijímať aj vitamín C, nakoľko práve ten napomáha vstrebávaniu kolagénu do tela.

Pre koho je vhodný?

Kolagén je odporúčaný komukoľvek. Je dôležitou voľbou predovšetkým u žien, ktoré dbajú o svoj vzhľad, vlasy, pokožku, nechty a celkovú krásu. Veľmi vhodný je tiež pre športovcov, nakoľko pomáha regenerovať organizmus po ťažkom tréningu. Výborný je tiež aj pre starších ľudí a ich opotrebované kĺby a kosti, ktoré dostanú to správne „nakopnutie“ a regeneráciu!

Rozhodne sa teda oplatí do tohto zázraku investovať, netreba siahnuť po najlacnejších značkách, ale je vhodné si pozrieť ich zloženie. Užívanie kolagénu sa nám odvďačí zdravím a krásou.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu