ZN.SK
Remy martin

Gastro: Rémy Martin – príbeh, zaujímavosti a to najlepšie z ich tvorby

Francúzska spoločnosť Rémy Martin sa venuje výrobe koňakov už takmer 3 storočia. Čo je zaujímavé práve na týchto koňakoch? Prečo sa oplatí ochutnať práve túto značku? Kto za ňou stojí a čím si prešla? To všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Francúzska spoločnosť Rémy Martin sa venuje výrobe koňakov už takmer 3 storočia. Čo je zaujímavé práve na týchto koňakoch? Prečo sa oplatí ochutnať práve túto značku? Kto za ňou stojí a čím si prešla? To všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Remy martin

Príbeh Rémy Martin

Značku Rémy Martin založil v roku 1724 vinár Martin Rémy. O niekoľko rokov neskôr ocenil jeho prácu, a teda jeho koňak, samotný francúzsky kráľ. Ako jediný tak dostal výnimku a mohol si založiť ďalšie vinice. Zákon totižto  v tom čase neumožňoval rozširovanie viníc.

Prvý koňak, ktorý spoločnosť Rémy Martin uviedla na trh, bol „Fine Champagne Cognac”. O niečo cez tridsať rokov neskôr predstavili mýtický „Centaure”. Svoj koňak vyrábajú iba z viniča z oblasti Petite a Grande Champagne. V roku 1981 uviedli na trh Rémy Martin XO a o pár rokov neskôr Club de Rémy Martin. Odvtedy sa snažia vytvárať stále niečo nové, ale hlavne oceníte vysokú kvalitu ich výrobkov.

To najlepšie z tvorby Rémy Martin

Spoločnosť Rémy Martin má na konte naozaj kvalitné koňaky. Ich spôsob destilácie a zrenia týchto destilátov je jedinečná. Veď posúďte sami. Vybrali sme pre vás to najlepšie z ich tvorby.

Rémy Martin história

Rémy Martin XO

Prvým krokom výroby Rémy Martin XO je výber hrozna. Ako sme už vyššie spomínali, ide o dve najkvalitnejšie oblasti, a to Petite a Grand Champagne. Hroznové víno sa najskôr jemne lisuje. Následne sa dvakrát destiluje a samotný destilát s obsahom alkoholu 40% dozrieva v dubových sudoch, a to 8 až 40 rokov. Vďaka tomu získava charakteristickú farbu a vôňu po vyzretom ovocí.

Rémy Martin VSOP Mature Cask Finish

V roku 1927 uviedla spoločnosť Rémy Martin koňak v kategórii VSOP. Vďaka svojej kvalite sa stal veľmi populárnym. Dodnes je koňak Rémy Martin VSOP považovaný za synonymum kvalitného koňaku.

Rémy Martin história

Výroba je podobná ako u Rémy Martin XO, ale konečný rozdiel, ktorý cítiť v koňaku Rémy Martin VSOP, pochádza zo záverečnej fázy, na konci procesu zrenia. Jeden rok sa totiž skladujú vo vyzretých sudoch, ktoré sú viac ako 20 rokov staré. Tento proces sa nazýva Mature Cask Finish, teda ukončenie vo vyzretom sude.

Rémy Martin 1738 Accord Royal

V roku 1738 bolo pridelené privilégium vysadiť nové vinice pre Rémy Martin. Nakoľko to bolo vo Francúzsku zakázané a dovolil to samotný kráľ, označili tak jeden zo svojich koňakov. Rémy Martin 1738 tak predstavuje tú pravú kvalitu koňakov tejto značky.

Rémy Martin história

Koňak má svetlo zlatú farbu, 40% alkoholu a chuť po mliečnej bonboniére s náznakom horkej čokolády. Ovocné tóny sliviek a fíg sa zintenzívňujú do tónov dubu a karamelu. Rémy Martin 1738 Accord Royal je fľašovaný do tradičných fliaš, pripomínajúcich originálny kráľovský dekrét.

Rémy Martin Centaure de Diamant

Koňak tmavo zlatej farby je akýmsi klenotom, a to medzi koňakmi značky Rémy Martin, ale aj celkovo medzi prémiovými koňakmi. Každá fľaša obsahuje destilát z rôznych ročníkov, ktoré dozrievajú 20 až 50 rokov. Tieto ročníky patria medzi 10% najcennejších zásob pivníc spoločnosti Rémy Martin.

Rémy Martin história

Cítiť v ňom nádych sliviek a lieskových orieškov so stopami po pomaranči. Podľa spôsobu, akým ho budete piť, objavíte ďalšie skryté chute.

Pár zaujímavostí na záver

  • Logo značky Rémy Martin, Kentaura napriahnutého k nebesám, uviedol Paul-Emile Rémy, pretože bol milovníkom antickej mytológie.
  • V roku 2014 sa stal Rémy Martin XO oficiálnym koňakom filmového festivalu v Cannes. Spoločnosť vtedy uviedla limitovanú edíciu Rémy Martin XO Cannes.
  • Koňaky značky Rémy Martin dozrievajú výhradne v dubových sudoch, ktoré sú z oblasti Limousine. Priemerný vek týchto dubov je približne 100 rokov.
  • Každá fľaša koňaku značky Rémy Martin má svoje výrobné číslo. Čo to v preklade znamená? Každá fľaša je originál a taktiež zberateľský artikel.
  • Pri procese zrenia koňaku Rémy Martin VSOP sa dodržiava vylepšená receptúra. Používajú archívne 350 litrové sudy, ktoré musia byť staršie ako 20 rokov.
Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu