Recept: Nakladaný hermelín v pohároch s majoránkou

nakladaný hermelín s majoránkou

Hermelín, či encián, má svojich priaznivcov vo všetkých generáciách. Či už naň máte chuť vy alebo ste sa ho rozhodli pripraviť ako prekvapenie, touto klasikou určite nesklamete. Projekt Zrodené v EÚ prináša zaujímavý recept na nakladaný hermelín. Vďaka naloženiu do kvalitného oleja hermelín dlho vydrží a naviac sa výborne rozleží.

nakladaný hermelín s majoránkou

Nakladaný hermelín

Na 4 porcie budeme potrebovať:

  • 4 hermelíny
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 1 veľkú cibuľu
  • Mletú papriku
  • Korenie
  • Mletú majoránku
  • 4 stonky čerstvej majoránky
  • 0,5l kvalitného oleja (repkový, slnečnicový a určite nie palmový)
  • Podľa preferencií môžeme pridať viac cesnaku, cibule, kyslé uhorky alebo chilli papričky

Každý syr rozkojte na polovicu a každú spodnú polovicu potrite roztlačeným cesnakom. Potom posypte červenou paprikou (záleží na vás, či štipľavou alebo sladkou), mletým korením, majoránkou a pridajte koliesko cibule. Priklopte druhou polovicou a umiestnite do pohárov. Zasypte ďalšou cibuľou, pridajte niekoľko stoniek čerstvej majoránky a môžete pridať aj štipľavú papričku (podľa chuti). Zalejte kvalitným olejom a pohár zatvorte.

Pokiaľ necháte poháre v teplej miestnosti, hermelín bude hotový približne za 3 dni. Pokiaľ ich chcete uchovať dlhšie, uložte ich do chladničky, kde sa vám doba nakladania zdvojnásobí. Viac informácií na www.zrodene.eu

V krátkosti niečo o hermelínoch

Kým hermelín familiárne na Slovensku nazývame enciánom, v podstate ide o rovnaký typ syra známy ako camembert. Vyrába sa z kravského mlieka, ide o mäkký typ s bielou plesňovou kôrou. Názov hermelín nevznikol náhodou. V Čechách nemohli pomenovať syr camembertom pre chránené označenie, tak ho v podniku Madeta nazvali podľa hermelínu na kráľovskom odeve, ktorý sa vyrábal z bielej kožušiny.Poznáme ho ako kruhový syr, ktorý sa z mikrobiologického hľadiska neustále mení. Balený je v papieri, aby mohol dýchať. Poznáme ho ako pochúťku k bielemu vínu, na grilovanie, vyprážanie, ako dôležitá súčasť niektorých ozdobných tanierov, chlebíčkov, niektorých špecialít, ale napríklad tiež ako súčasť nátierok.

Mohlo by zaujímať tiež:
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.