ZN.SK

Recenzia adrenalínového akčného filmu Bod zlomu (2015)

Filmu Bod zlomu z roku 1991 vzdáva poctu film Bod zlomu z roku 2015. Ten sa objaví v premiére v našich kinách 31. decembra. Pripravte sa na to, že tieto skoky, pády a jazda je skutočná a nie počítačové efekty.

Filmu Bod zlomu z roku 1991 vzdáva poctu film Bod zlomu z roku 2015. Ten sa v premiére 31. decembra objaví v našich kinách, no médiá mali možnosť pozrieť si ho o niečo skôr. Či pôjde o film vašej krvnej skupiny musíte vedieť už v úvode. Adrenalínová extrémna akcia, ktorá spojila niekoľko najlepších extrémnych športovcov sveta, vo filme nemá istenie, ani počítačové triky. Zdá sa tak neuveriteľné, že film plný nadupanej akcie a neuveriteľných kúskov, bol vytváraný z reálnych kúskov reálnych ľudí, ktorí dablovali filmových hercov tak, že si bežný divák nič nevšimne… a možno to celé vezme ako dielo počítačových trikov. Divák sa totiž vo filme stretáva s viacerými druhmi extrémneho športu a hoci by sa zdalo že vtesnať do jedného filmu partiu ľudí, ktorá vyskúša absolútne všetko, je zvláštne, celé to má nakoniec jeden zmysel. Hlbší zmysel, pretože hlavné postavy, ktoré by sme mohli pokladať za negatívnu stranu, vyznávajú osobitú životnú filozofiu vlastnej životnej cesty. Všetky extrémne výzvy sú súčasťou ôsmych bodov, ktoré tvoria zmysel ich života. Kto raz pochopil odhodlaného extrémneho basejumpera, alebo surfera, pochopí aj Bod zlomu.

Break point 2015

Z príbehu, kde sa môže vyskytnúť pár drobných odhalení

Tak ako v pôvodnom filme, aj tu je hlavnou postavou ambiciózny uchádzač o miesto v radoch FBI, ktorý má za sebou skúsenosti vo svete adrenalínového športu. Keď sa objavia zvláštni zločinci, ktorí pri svojich lúpežiach využívajú nesmiernu odvahu a popierajú zákony fyziky, práve on sa cíti na to, nájsť ich a vypátrať. Keďže zmýšľa podobne a pochopil, že zločinci plnia legendárnu 8 bodovú cestu, ktorú doteraz nikto nepokoril, púšťa sa na vytipované miesto, kde by sa mala objaviť výnimočná vlna. Tam naozaj spozná tých, ktorí mu neskôr ukážu, že nie sú obyčajní zločinci. Zmysel ich konania je niekde celkom inde. Vzťah k prírode a odhodlanie v celom tom adrenalínovom opojení dodáva  ich jednotlivým plánom celkom iný rozmer, než by sa zdalo pri pohľade z vonka. V záujme chrániť prírodu a trestať moc tých hore, ich nezastaví vlastne nič, alebo jedine vlastná smrť. Nie smrť tých druhých. V tomto smere dáva film jednu zaujímavú myšlienku, ktorá ostatné postavy aj napriek znižovaniu počtu ľudí v tíme, neodrádza od  ich plánu a stanoveného cieľa.

Aktuálnejší a drsnejší

Od pôvodného filmu s Patrickom Swayzem a Keanu Reevsom ubehlo 25 rokov. Novšia verzia dokáže ponúknuť oveľa viac súčasného divákovi, spomína Youtube a dnešný aktuálny svet adrenalínových športovcov, alebo ak chcete šialencov. Výnimočné miesto a zážitok môže mať divák pri premietaní 3D v časti, kedy sa štvorica rozhodne v Alpách v hornatej oblasti plnej dlhých údolí skočiť basejumping. V tomto prípade, ako aj v iných v celom filme, chýbala výpomoc počítačov. Reálni basejumperi predstavili neuveriteľnú cestu v okrídlenom obleku z vrcholku jednej z alpských hôr ako prelietavajú nad ostrými skalami, v skalnom údolí, ale aj len pár metrov nad trávnatou lúkou v ktorej zanechali stopu prierezu vzduchom. Detaily, ktoré sa pri počítačovej úprave nemusia vôbec podariť. Úchvatným a nepokojným je moment lezenia po skalách vo Venezuele bez akéhokoľvek istenia na miestach, kde by normálny horolezec mal strach liezť aj s istením. Zážitok, ktorý vynikne pri dobrom veľkom obraze s dobrým zvukom nie je o adrenalíne len vo filme, ale aj v kresle u diváka samotného. Silným môže byť aj pestrý strih záberov zjazdu z alpského ľadovca na miestach, ktoré by každý považoval za nezjazdné. Každý snowboardista, ktorý si skúsil náročnejšiu zjazdovku pocíti napätie, keďže scéna filmu je niekoľkonásobne drsnejším pohľadom na aj tie najhoršie zážitky bežného zjazdára na skalnatých hrebeňoch. Film má aj v tomto plus, pretože zjazd na týchto šialených miestach bol reálny. Zároveň prvý jazdec v poradí mal čistú zjazdovku, čiže razil premiérovú cestu aj pre filmovú kameru.

Nie až príliš?

Film Bod zlomu je naladený na inej strune, než bežný akčný film. Pripravte sa na to, že sa spolu s hlavnou postavou Johnnym dostávate do komunity ľudí, ktorí vyznávajú niečo celkom iné, ako zákony krajiny, kde práve sú. Majú peniaze a odvahu. Ak nemajú peniaze, majú odvahu si peniaze obstarať. Vo filme sú aj pokojné chvíle, aby ich neskôr vystriedali niekoľko minútové extrémne lahôdky hneď niekoľkých druhov športu. Áno, môže byť „príliš“ fakt, že každý jeden ovláda hneď niekoľko druhov športov na výbornú. Je pravdou, že aj samotní profesionálni extrémni športovci, ktorí na filme spolupracovali a na ZN.SK ich máme a ešte budeme mať predstavených v sekcii šport, sa venujú viacerým druhom športu a v každom vynikajú. Príliš môže byť aj to, že hlavná postava, ktorá sa extrémnemu športu už pár rokov nevenovala sa ocitá vo svete, kde musí ukázať všetko, k čomu by bol nutný opakovaný tvrdý tréning. Profík by povedal, že ak to má raz v krvi, je to v ňom navždy. „Príliš“ nemusí byť samotná ich samotná už spomínaná filozofia, ktorá v radoch extrémnych športovcov naozaj naberá aj takéto obrátky. Film dokonca ani neponúka na prvý pohľad žiadne hlbšie ponaučenie, tí pozornejší ho však nájdu niekoľkých miestach ešte pred úplným záverom. Je však mimoriadnym zážitkom, v ktorom sa poriadne vyzúrili nadšenci pre extrémny šport a môže tak byť lahôdkou práve pre tých, čo ocenia nefalšovaný basejump. Alebo extrémny zjazd tam kde nie je cesta. Prípadne ako šplh po skale s prázdnymi rukami cez zvislú stenu, cez ktorú nevedie žiadna cesta. Zvislá stena pri vodopáde vo filme trochu zabudla na klzké vlhké kamene, ale aj smrteľný pád z obrovskej výšky do vody si odpustil prídavné meno „smrteľný“. Film získava rozporuplné hodnotenia. Extrémny športovec vyzdvihne klady, filmový kritik bez skúsenosti v tomto športe vidí len akciu, ktorá mu nedáva zmysel a ani logiku. Aj pre toto nedostáva film vysoké hodnotenia a možno aj za to „príliš“. Avšak film v ktorom je takáto miera napätia a s reálnym výkonom reálnych ľudí sa hľadá ťažko.

Po grafickej stránke výborné

Tvorcovia sa pri filme vyzúrili a vystačili si pritom s realitou. Nepotrebovali žiadne zásadné počítačové efekty. Tie pomohli najmú pri dotváraní scény, kde však výkon samotných športovcov už bol reálny. Počítačovými efektmi si poradili aj pri drsnej kamennej lavíne a pri niektorých drobnostiach. Práve fakt, že všetky adrenalínové kúsky robili profesionálni športovci, z ktorých sa mimochodom niektorí aj objavili v rôznych úlohách ako herci, vylepšil pohľad na film a zážitok z neho. Niektoré kúsky sú hladké a jasné. Obraz veľkého kinoplátna s dobrým ozvučením dodáva zážitku ešte niečo naviac. Tvorcovia si dali záležať ešte na niečom. Ťažko povedať, či si to všimli aj iné novinárski kolegovia. Film zachytáva adrenalínový výkon, no zároveň aj prostredie. Nádhernú prírodu, vrcholy hôr, kopce, geologické krásy, zážitok pri basejump zoskoku štvorice je sledovateľný so zadržaným dychom a nepochybne pôjde o časť, ktorú si doma niektorí nadšenci basejumpu radi pretočia a pozrú opäť. Kamera bola všade tam, kde je to v podobných prípadoch a nakrúcaniach veľmi komplikované.

V kinách od 31. decembra 2015 uvádza Bontonfilm so slovenskými titulkami a v 3D.

Pikoška na záver:

  • v roku 2015 bol v USA nakrútený ešte jeden film, komédia s názvom Break Point, ktorá sa však v ničom nepodobá na tento film. Tiež sa dotýka športového prostredia, no ide len o tenis. Nedajte sa preto pomýliť v prípade vyhľadávania pôvodného anglického názvu, aj keď slová majú opačné poradie.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu