Dvadsaťpäťročné pôsobenie stavebného sporenia, oslovilo všetky generácie - ZN.SK

Dvadsaťpäťročné pôsobenie stavebného sporenia, oslovilo všetky generácie

Postav dom, zasaď strom. Týmto heslom sa riadia ľudia už od dávna. Keby to však bolo také jednoduché. Realitou je, že ľudia s priemerným platom si dom alebo kúpu bytu len tak nemôžu dovoliť. Preto vznikol štátom podporovaný nástroj pre financovanie bývania. Štátna prémia je dnes jedným z významných motivátorov pre uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení. Prvá stavebná sporiteľňa slávi švrťstoročie svojej existencie a tak zhodnocuje zaujímavé fakty.
Dom na dlani

Dosah na všetky generácie

Medzi prvých záujemcov patrili zástupcovia generácie Baby boomers (1941 – 1960), ktorí v tom čase už mali vyriešené svoje bývanie a generácie X (1961 – 1980) – v tom čase mladí ľudia, ktorí samozrejme riešili svoje prvé bývanie.  Práve demograficky silná generácia X tvorila dlhé roky jadro stavebných sporiteľov. Dnes odovzdávajú štafetu svojim deťom – z generácií Y (1981 – 2000) a Z (2001 – 2020), či už prostredníctvom odporúčaní alebo priamo uzatvorením zmluvy o stavebnom sporení pre deti. K výraznejšej generačnej výmene začalo dochádzať okolo roku 2000. K slovu sa dostala Generácia Y. Práve z nej je v súčasnosti najviac stavebných sporiteľov, ktorí  začali čerpať úver bez predošlého sporenia. Najmladšia Generácia Z zatiaľ bývanie nerieši,  no mnohí z nich sú už spotrebiteľmi vďaka svojim rodičom.

Riešenie bytovej otázky

Baby boomers majú bytovú otázku zväčša vyriešenú. V súčasnosti plánujú najmä rekonštrukciu bývania. Generácia X ju má väčšinou vyriešenú, zaoberá sa najmä modernizáciou, avšak niektorí menia byty za rodinné domy. Generácia Y sa riešením bytovej otázky zaoberá najčastejšie, keďže sú to ľudia, ktorých sa to aktuálne týka. Väčšina chce nehnuteľnosť vlastniť, preto zvažuje úver. Niektorí však hľadajú aj prenájom. Generácia Z túto otázku zatiaľ nerieši.

Stavebné sporenie a súčasnosť

  • Pri uzatvorení stavebného sporenia sa čoraz viac posilňuje úloha rodičov a word-of-mouth.
  • Štátna prémia už nie je jediným motivátorom uzatvorenia si zmluvy o stavebnom sporení. Rozhoduje najmä výhodnosť produktu.
  • Stavebné sporenie je stále vnímané ako nástroj na systematické plánovanie a financovanie investícií do bývania.
  • Stavebné sporenie aktuálne významne pomáha ako nástroj na obnovu bytového fondu.
  • Úloha stavebného sporenia ako nástroja na dofinancovanie hypotekárneho úveru sa dnes významne zvyšuje.
Dvadsaťpäťročné pôsobenie stavebného sporenia, oslovilo všetky generácie
5 (100%) 1 hlas[ov]
Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
Mafia 3
Mafia 3, jedna z najočakávanejších hier, odhaľuje trailer

Základná škola a školská taška
Ako vybrať školskú tašku pre dieťa: batoh alebo aktovku?

Rowenta zastrihávač fúzov
Zastrihávače fúzov Forever Sharp Black a White sa ostria samé

Zavrieť