Dvadsaťpäťročné pôsobenie stavebného sporenia, oslovilo všetky generácie - Zaujímavé novinky ZN.SK

Dvadsaťpäťročné pôsobenie stavebného sporenia, oslovilo všetky generácie

Postav dom, zasaď strom. Týmto heslom sa riadia ľudia už od dávna. Keby to však bolo také jednoduché. Realitou je, že ľudia s priemerným platom si dom alebo kúpu bytu len tak nemôžu dovoliť. Preto vznikol štátom podporovaný nástroj pre financovanie bývania. Štátna prémia je dnes jedným z významných motivátorov pre uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení. Prvá stavebná sporiteľňa slávi švrťstoročie svojej existencie a tak zhodnocuje zaujímavé fakty.
Dom na dlani

Dosah na všetky generácie

Medzi prvých záujemcov patrili zástupcovia generácie Baby boomers (1941 – 1960), ktorí v tom čase už mali vyriešené svoje bývanie a generácie X (1961 – 1980) – v tom čase mladí ľudia, ktorí samozrejme riešili svoje prvé bývanie.  Práve demograficky silná generácia X tvorila dlhé roky jadro stavebných sporiteľov. Dnes odovzdávajú štafetu svojim deťom – z generácií Y (1981 – 2000) a Z (2001 – 2020), či už prostredníctvom odporúčaní alebo priamo uzatvorením zmluvy o stavebnom sporení pre deti. K výraznejšej generačnej výmene začalo dochádzať okolo roku 2000. K slovu sa dostala Generácia Y. Práve z nej je v súčasnosti najviac stavebných sporiteľov, ktorí  začali čerpať úver bez predošlého sporenia. Najmladšia Generácia Z zatiaľ bývanie nerieši,  no mnohí z nich sú už spotrebiteľmi vďaka svojim rodičom.

Riešenie bytovej otázky

Baby boomers majú bytovú otázku zväčša vyriešenú. V súčasnosti plánujú najmä rekonštrukciu bývania. Generácia X ju má väčšinou vyriešenú, zaoberá sa najmä modernizáciou, avšak niektorí menia byty za rodinné domy. Generácia Y sa riešením bytovej otázky zaoberá najčastejšie, keďže sú to ľudia, ktorých sa to aktuálne týka. Väčšina chce nehnuteľnosť vlastniť, preto zvažuje úver. Niektorí však hľadajú aj prenájom. Generácia Z túto otázku zatiaľ nerieši.

Stavebné sporenie a súčasnosť

  • Pri uzatvorení stavebného sporenia sa čoraz viac posilňuje úloha rodičov a word-of-mouth.
  • Štátna prémia už nie je jediným motivátorom uzatvorenia si zmluvy o stavebnom sporení. Rozhoduje najmä výhodnosť produktu.
  • Stavebné sporenie je stále vnímané ako nástroj na systematické plánovanie a financovanie investícií do bývania.
  • Stavebné sporenie aktuálne významne pomáha ako nástroj na obnovu bytového fondu.
  • Úloha stavebného sporenia ako nástroja na dofinancovanie hypotekárneho úveru sa dnes významne zvyšuje.

Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.