ZN.SK
Pieniny a Červený Kláštor

Navštívte národný park Pieniny a s ním aj Červený Kláštor

Slávne miesto v blízkosti toku Dunajca, ktoré má bohatú históriu, hoci pôsobí tak odľahlo. Príbeh jednej z postáv, ktoré tu pôsobili inšpiroval aj filmárov.

Slávne miesto v blízkosti toku Dunajca, ktoré má bohatú históriu, hoci pôsobí tak odľahlo. Príbeh jednej z postáv, ktoré tu pôsobili inšpiroval aj filmárov. Dočkali sme sa tak Lietajúceho Cypriána, v podaní Marka Igondu. Tento kláštor bol obývaný mníchmi kartuzianského a kamaldulského rádu v dvoch etapách. Dodnes si zachováva svoj pôvodný vzhľad a pri pohľade na okolitú prírodu samotní návštevníci musia uznať, že toto miesot je naozaj výnimočné.

Názov dostal podľa červenej krytiny, najprv sa volal Lechnický kláštor. Bol vybudovaný na odľahlom mieste, pretože kartuziáni patrili k najprísnejším reholiam. Venovali sa najmä prepisu kníh, od panovníkov dostávali výsady ako napríklad právo rybolovu na Dunajci, právo mlyna, varenia piva a súdnej právomoci.Neskôr sa tento kláštor stal kamaldulským kláštorom, vďaka čomu vznikla aj baroková prestavba.Kamaldulskí mnísi sa venovali hospodáreniu, včelárstvu, liečeniu chorých a zbieraniu liečivých rastlín. V roku 1754 tu bola založená lekáreň a bola veľmi známa aj za hranicami Spiša hlavne kvôli frátrovi Cypriánovi.V roku 1782 bol kamaldulský kláštor ako neužitočný v rámci spoločenských reforiem rozhodnutím cisára Jozefa II. zrušený.

Pieniny a Červený Kláštor

Foto: zdrojom sú stránky obce Červený Kláštor, cervenyklastor.sk

Vstupné do expozície múzea Červený kláštor a cenník ďalších služieb:

ZÁKLADNÉ VSTUPNÉ
žiaci základných, stredných a vysokých škôl, invalidní dôchodcovia, ZŤP – 1 €
dôchodcovia – 2 €

ĎALŠIE POPLATKY
poplatok za fotografovanie, kamerovanie- 2 €
sobášny obrad v kostole sv. Antona Pustovníka alebo v areáli kláštora – 50 €
fotografovanie novomanželov v areáli kláštora – 10 €

VOĽNÝ VSTUP
deti do 6 rokov
kňazi, príslušníci mužských a ženských reholí
držitelia preukazov ICOM, ZMS, AMG
držitelia novinárskych preukazov

Pripravila Danka

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu