Klamstvá a výmysly na webe majú zoznam na Konspiratori.sk - ZN.SK

Klamstvá a výmysly na webe majú zoznam na Konspiratori.sk

Viacero slovenských a českých portálov, ktoré excelujú obsahom vyvolávajúcim masové hystérie, spoločenské otázky a v nemalej miere viralitu na sociálnych sieťach, ťažia zo svojho úspechu najmä vďaka nepozornosti bežných ľudí, konzumentov správ, ktoré sú buď vymyslené, alebo pochádzajú jedna od druhého. Portály, ktoré preberajú obsah z neoficiálnych zdrojov, pričom dochádza k neustálemu doplňovaniu, skresľovaniu, vymýšľaniu a prekrúcaniu faktov si niekoľko rokov podávalo Hoax.sk, opakovane sme sa aj my snažili upozorňovať na podvodníkov a falošné tvrdenia, konšpirácie ohľadom zázračných objavov, látok, “tajných” účinkoch ovocia a rastlín a podobne. Oveľa problémovejšie sú však stránky, ktoré sa nesnažia ani tak zapôsobiť vedeckou, či odbornou tematikou, ale tie, ktoré píšu o politike, vojne a spoločenských problémoch.

Konšpirátori

Vieme viacerí, že existujú témy, ktoré sú skresľované, zamlčované a najmä v spojitosti s imigrantmi v Európe sa vynárajú ďalšie a ďalšie portály informujúce o pravde. Lenže medzi tým je aj “pravda” a je veľmi ťažké pre bežného človeka rozoznávať, ktorý portál má akú vierohodnosť. Celkom úplne iný rozmer boja proti internetovému odpadu, výmyslom, klamstvám a konšpiračnému obsahu prináša nový projekt, ktorý síce spustila reklamná agentúra Netsucces, no stoja za ňou viacerí renomovaní odborníci vo viacerých odboroch. Spojenie mien takejto hodnoty do jedného projektu už je neprehliadnuteľnou vecou, najmä ak bojuje proti tomu, proti čomu je aj náš boj neúčinný.

Konšpiračné stránky na konspiratori.sk

Dôvod, prečo vznikla iniciatíva, boli peniaze. Nie tak, ako by sa dalo čakať. Stránky upozorňujú na fakt, že práve inzerenti financujú tieto stránky. Bežná firma, ktorá chce reklamu na svoje služby a produkty odovzdáva časť svojich peňazí aj takýmto stránkam, ktoré tvoria impresie, čiže zobrazenia reklamy a zároveň aj kliky na reklamy. Stránky pritom upozorňujú aj na imidžový problém a spájanie značiek. Už samotný inzerent môže byť poškodený tým, že sa jeho značka a ponuka spája s pochybným obsahom. Najhoršie na tom je, že pre mnohých ľudí a žiaľ aj veľmi jednoduchých ľudí sú správy na konšpiračných portáloch prvoradou informáciou, štýlom písania sú lákavejšie, šokujúcejšie a oveľa vierohodnejšie, než to “čím nám kŕmia veľké médiá”. Je veľmi ťažké rozoznávať stopercentné konšpirácie a stopercentnú pravdu v reálnych médiách. Konšpirátori.sk však prinášajú zoznam stránok, ktoré si oprávnene zaslúžili označenie málo dôveryhodného webu, prinášajú šarlatánsky obsah, klamstvá, neoverené informácie bez skutočného reálneho podkladu, alebo sú vytvorené len za účelom nalákať ľudí, zmiasť, oklamať a podobne.

Portály, ktoré sa na zoznam dostali, disponujú aj hodnotením, ktoré jednotlivé stránky posúva do pozície najnespoľahlivejších. Za najmenej dôveryhodný je v súčasnosti označený Protiprudu.org, CzechFreePress.cz, Conspi.cz, Nwoo.org, Badatel.net, mnohé z nich horlivo zdieľané na sociálnych sieťach sprevádzajú búrlivé komentáre, nenávistné prejavy a množstvo klamstiev. Práve to tvorí portálom návštevnosť a zisk.

Prečo musíme podporovať túto iniciatívu?

ZN.sk sa snaží upozorňovať na podvodné prípravky, falošné portály a magazíny s falošnými recenziami, opakovane píšeme o hoaxoch a fámach týkajúcich sa akýchsi zázračných prípravkoch, šokujúcom odhalení a podobne. Za mnohými podvodnými portálmi však stoja reklamné plochy na najväčších slovenských portáloch, v ktorých sa objavujú pochybní inzerenti a výrobky stále beztrestne. Hoci mnoho ľudí tieto články označuje za zbytočné, alebo sa stretávame s názormi, že ľudia nie sú tak hlúpi, toto nie je o hlúposti. ZN.sk sa stretáva týždenne s niekoľkými prípadmi zúfalých ľudí, ktorí podvodom uverili. Na portáli HOAX.sk, sa takýchto ľudí objavujú desiatky a z času na čas poďakujú tí, ktorí najskôr pozreli na Google a potom si rozpísanú objednávku rozmysleli. Precízne pripravené klamstvá, falošné stránky, množstvo fingovaného obsahu privádza ľudí tam, kde nepozornosť a neodbornosť, ktorú je ťažké naučiť, prináša zisk len tým v pozadí. Aj preto vítame iniciatívu, ktorá upozorňuje na príliš kalný slovenský a český internet, varuje pred stránkami, ktoré sú plné rôzneho klamlivého obsahu.

Stránky so sporným obsahom nájdete na konspiratori.sk

Klamstvá a výmysly na webe majú zoznam na Konspiratori.sk
Ohodnoť tento článok
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.
Viac:
Biely a trstinový cukor
Cukor a zaujímavosti o cukre: viete o ňom viac ako to, že je sladký?

Stredoveké stolovanie
V stredoveku používali psov na umývanie mastných rúk od stola

backstage
Slovenský film BACKSTAGE plný lásky, energie a túžby po sláve

Zavrieť