ZN.SK
Ježko

Neverte reklame a rozprávkam: Ježko na chrbte ovocie nenosí, zabije ho!

Nemenovaná reklama nám dnes servíruje scénu, v ktorej ľudia hádžu na ježka ovocie a on to ovocie ešte šťastný odnáša. Ktokoľvek so zdravým rozumom a aspoň základnými vedomosťami o živote ježkov sa za hlavu chytá. Ježko ovocie nenosí.

Nemenovaná reklama nám dnes servíruje scénu, v ktorej ľudia hádžu na ježka ovocie a on to ovocie ešte šťastný odnáša. Ktokoľvek so zdravým rozumom a aspoň základnými vedomosťami o živote ježkov sa za hlavu chytá. Ovocie na pichliačoch je pritom na ježkovom chrbte šialenou chybou o ktorú sa v žiadnom prípade vo voľnej prírode ani len nepokúšajte. Už nejeden človek očakávajúci pohľad na ježka nosiča mu na chrbát hodil jablko, či iný plod. Pre dobrú fotku, alebo len zo zvedavosti. To, že ho tým zabijete, je už vedľajšie.

Ježko

Ježko na chrbte ovocie nenosí, iba ak

Vo veľmi starých detských knižkách s animovanou ilustráciou sme za Československa neraz videli ježka s jabĺčkom. Taká predstava bola bežná a ježko je často vyobrazený s jabĺčkom aj dnes. Animované večerníčky majú sem tam nejakú vedľajšiu postavu s pichliačmi a občas je tam jabĺčko. Áno, hociktorý prírodovedec priznáva, že keď sa ježko zatúla pod strom v čase, keď padá ovocie, šanca tu je. Ak sa mu na jablko na pichliače dostane, začína pre neho pohroma, s ktorou len ťažko sám bojuje.

Omyl! Ovocie na chrbte ho môže zabiť

Ježko sa dokáže prednými labkami dostať k veľmi malej časti svojho pichľavého kožúška. Je nemysliteľné, aby si dokázal jablko odstrániť. Jeho kožuch je neustále v pohybe, no zaseknuté pichliače v dužine plodu mu znemožňujú pohyb. Znamenajú aj váhu navyše, podľa veľkosti jablka tak môže byť vyčerpaný skôr. Príliš mäkké jablká sa môžu roztrieštiť a dužina sa rozmrviť medzi pichliačmi. Na jednej strane priláka neželanú pozornosť hmyzu, mravcov a ďalšej hávede, taktiež ôs, múch a včiel. Kým pre pichliače je chránený, nechránenou časťou tela je stále dostatočne veľký priestor v okolí hlavy.

Každý jež môže mať mnoho parazitov. Blchy prežívajúce v pichliačoch, ktorých sa jednoducho od prírody nedokáže zbaviť ako iné zvieratá. Po pridaní jablka hrozí riziko výrazného znečistenia kožucha, ďalších zdravotných komplikácií a nie je nič výnimočné ak jež na následky zomiera.

O ježkoch platí:

  • Je hmyzožravec
  • Pochutí si len na niektorých bobuliach
  • Neplatí, že si takto odnáša zásoby do svojej nory
  • Je prospešný tým, že skonzumuje naozaj veľké množstvo hmyzu počas noci. Je jedným z tých, komu vďačíme, že nám do domov a bytov lezie menej hmyzu.
  • Jež je jeden z mála druhov cicavcov, čo žije v divej prírode, ale aj v tesnej blízkosti človeka. Jeho umením je však byť nepozorovaný a skrytý.
  • Je nočným živočíchom
  • Mnoho zaujímavostí o ježkoch sa dočítate v článku.
  • Čo robiť, ak nájdeme vo voľnej prírode ježka (ktorý potrebuje pomoc)?
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu