Pozor: extrémne horúčavy dokážu zvlniť a poškodiť aj cesty

Extrémne horúčavy dokážu zvlniť a poškodiť aj cesty

Slovensko zasiahlo sucho, ktoré sme tu nemali viac ako sto rokov. Mizerné zrážky a slabá podzemná voda spôsobujú klesanie hladín jazierok a riek. Lenže mimo všetky takmer katastrofické zmeny v prírode sa dejú aj iné zmeny. Roztápa sa asfalt, ktorý príliš netuhne ani v noci, kedy sú teploty stále vysoké. Asfalt sa na cestách najmä nedávno polepených, stáva tekutým. Na chodníkov pre peších je vám schopný odlepiť topánku no jeden príklad v rámci cestnej vozovky sa hodí za všetky ostatné.

Asfalt a cesta

Príklad z Ružinova
Na ceste pri Agip pumpe v Ružinove v smere do Vrakune ešte pred železničným prejazdom sa vplyvom horúceho dňa cesta zvlnila do tak nebezpečnej miery, že nepozorný vodič idúci rýchlejšie pred spomalením pred prejazdom môže prísť pokojne o prednú nápravu vozidla. Asfalt vytvoril náhle zvlnenie v poriadne strmom uhle odhadom vysoké 15 centimetrov a viac, čo je v podstate nárazom na obrubník, ktorý však veľmi dobre nevidieť. Nebezpečnosť takéhoto zvlnenia našťastie cestári 23. Júla ráno už označili ako nebezpečný úsek cesty, čím donútili vodičov spomaliť. Oplatí sadať pozor aj na iných miestach. Teploty vedia narobiť šarapatu.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Wagga Wagga pavúčia invázia
Austrálske mestečko Wagga Wagga v roku 2012 zaplavili pavúčie siete

Star wars a kaufland
Nové Star Wars a Kaufland sa spájajú v galaktickej vianočnej kampani

Aikido
Bojové umenie: Aikido, nástroj obrany aj Stevena Segala

Zavrieť