ZN.SK
Tajné špionáž

Čipy v občianskych preukazoch Nemci ničia v mikrovlnke

Viete o tom, že podobné čipy ako majú psy, či mačky, majú aj naše občianske preukazy? Čipy v občianskych preukazoch slúžia na odoslanie krátkej informácie.

Odísť do hôr, prebývať v drevenici bez internetu a všetko jedlo si vypestovať, celkom sa odlúčiť od zvyšku sveta, je síce možno lákavé, no dnes nemožné. Poštvete si proti sebe sociálnu poisťovňu, aj tú zdravotnú, nebodaj iné úrady, ktoré by o vás radi niečo vedeli a vy ste im to neumožnili. Následne v čase dôchodku sa budete musieť postarať opäť len sami o seba. Žiť takto odlúčený od všetkého by však chcelo čoraz viac ľudí. Určite aj v Nemecku, kde sa momentálne prejavuje nedôvera voči technológiám a napríklad aj emailom. Aj preto údajne Nemci opäť objavili kúzlo poštovej známky a písaného listu. Môže za to nástup pre mnohých stále ešte protivnému štýlu hipster, ktorý nepozná žiletky a rôznych alternatívnych smerov uvažovania. Je to však aj nedôvera voči technológiám, ktoré hoci možno s tým účelom nevznikli, neskôr tvoria nástroj, ako ľudí sledovať.

Tajné špionáž

Čipy v občianskych preukazoch

Dnes sleduje kadekto kdekoľvek a kohokoľvek. Slušne to dokázali aj dokumenty zverejnené vďaka Edwardovi Snowdenovi v knihe Glena Greenwalda „Nikto sa neskryje“, ktorú sme recenzovali (neskôr doplnené do článku). Nemci nedôverujú ani čipu v ich občianskych preukazoch. Pravda je, že tento čip nie je možné vysledovať na diaľku, pretože neobsahuje zdroj energie. Energia v ňom dokáže vysielať len krátky údaj a to údaje na občianskom preukaze a len po styku s načítacím zariadením, ktoré do občianskeho preukazu odošle malý impulz energie vďaka čomu dokáže údaje odoslať späť. Podobne fungujú aj čipy pre psov, mačky a fretky.

Ničenie čipov v mikrovlnke

Samotné čipy nie sú zdrojom energie, len nositeľom odlišovacej informácie, ktorá sa aktivuje po styku so zdrojom energie. Napriek tomu v Nemecku vrcholí mánia, ktorá občianske preukazy a čipy v nich pokladá za nebezpečné sledovacie zariadenie, vďaka ktorému žiadna špionážna strana nezistí, kde sa práve nachádzate. Čipy odpaľujú v mikrovlnke, keďže pri prechode mikrovĺn sa zničia kovové súčiastky v drobnom čipe už pri pár sekundách pôsobenia mikrovlnnej rúry ho celkom zničia. Neodošle tak žiadnu informáciu. Argumenty a fakty o tom, ako tieto čipy fungujú u ľudí so strachom nezaberajú.

Videá tohto typu sú populárne už pár rokov:

Poškodenie občianskeho preukazu môže byť trestné
Doklady vydané našou krajinou sú do určitej miery jej majetkom. Úmyselné poškodenie dokladov a ich súčastí môže byť trestné. Určite a však netreba nechať strhnúť touto vlnou. Fungovanie čipu v občianskom preukaze sme vysvetlili najmä vďaka viac ročnej praxi s technológiami tohto druhu. Aj nové slovenské občianske preukazy obsahujú čip. No neexistuje možnosť ktorá by umožnila ich sledovanie na diaľku. Ak trpíte paranojou, obstarajte si olovenú peňaženku, alebo občiansky noste v olovenej alobalovej taštičke. Nič rozumnejšie mi vlastne ani nenapadá.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu