ZN.SK
Bratislava, staré pohľadnice

Bratislava na starých pohľadniciach je cennou knihou o Bratislave

Hlavné mesto Slovenska má viacero miest, ktoré sa stali ikonickými v modernej dobe, alebo v minulosti. Vydať sa k nim cestou časom môžete aj vďaka unikátnej knihe Bratislava na starých pohľadniciach.

Hlavné mesto Slovenska má viacero miest, ktoré sa stali ikonickými v modernej dobe, alebo v minulosti. Je priam až dych vyrážajúce sledovať niektoré postupné zmeny, ktorými si mesto prešlo, ako zásadne sa menili ulice, výzdoba budov a vôbec jeho vzhľad. K takýmto myšlienkam a porovnaniam však potrebujete historické fotografie takých miest, ktoré dobre poznáte, dennodenne nimi prechádzate, sledujete ich napríklad z okna a odrazu máte možnosť cestovať do minulosti a nahliadnuť na jeho podobu pred sto rokmi. Cestovať časom môžeme vďaka dobovým fotografiám a tie boli pred sto rokmi často využívané na pohľadniciach. Zachytávajúc bežné ulice, chodníky a pohľady nám tvoria až neoceniteľný pohľad na podobu mesta v minulosti.

Bratislava, staré pohľadnice

Kniha Bratislava na dobových pohľadniciach
Vo vydavateľstve Dajama vyšla kniha, ktorú si dovoľujem pasovať v prvom rade za najideálnejší darček pre hrdého Bratislavčana. Taktiež pre človeka, ktorý zavíta do centra mesta, nazrie na jeho historické jadro, pozná hrad a má rád prechádzky po hlavnom meste. To bude zrejme najideálnejší čitateľ, ak pozná miesta dnes, ľahšie ich identifikuje zo starých fotografií. V tejto knihe však nedostávajú priestor len fotografie. Ján Lacika, známy autor a fotograf cestovateľských publikácií, v tejto knihe sústredil aj viacero poznatkov a históriu konkrétnych zachytených ulíc a budov. Teória prináša pohľad na viacero rokov, období a čísel. Písané fakty zlepšujú prehľad o tom, ktoré miesto je v ktorom roku na pohľadnici prezentované. Priam šokujúci je pohľad na stav bratislavského hradu pred sto rokmi. Už v úvode knihy sa totiž stretávame s najznámejšou stavbou, ktorá prezentuje našu krajinu na 20 a 10 centových minciach a je aj symbolom Bratislavy. Bratislavský hrad, v minulosti len holé rozpadnuté zarastené múry obrastené burinou, brečtanom a kríkmi, neskôr získal druhú šancu, no pred sto rokmi zrejme mnohí očakávali úplné zrútenie stavby.

Bratislava mala budovu aj v maurskom štýle
Mimoriadne hodnotnou a jedinečnou stavbou v historickom centre Bratislavy bola nepochybne židovská synagóga postavená v maurskom štýle s bohatým zdobením. Jej vzhľad a architektúra by dnes tvorili výnimočnú pamiatku s kultúrnym aj historickým významom bez ohľadu na to, ktorej viere bol chrám zasvätený. Aj túto stavbu sa podarilo zachytiť na pohľadniciach, ktoré v čase vyhotovenia ani netušili so zámerom o pár desaťročí zbúrať celú stavbu pre účely výstavby cesty napojenej na Most SNP. Pohľad na tieto fotografie nie je chvíľkovou záležitosťou. Každý, kto pozná konkrétne ulice, fasády, alebo napríklad podhradie, rozsiahlosť súčasnej zástavby, porovnáva a sleduje, čo všetko v minulosti stálo a kde pribudlo. Starým fotografiám chýba farba, no hodnota v nich rastie rok od roka.

Bratislava na starých pohľadniciach

Prekvapenia sa konajú. Opakovane.
Výnimočný je pohľad na rôzne miesta Bratislavy, ktoré sa celkom nezmenili, zachovávajú si svoj vzhľad dodnes, ale tiež prekvapuje pohľad na miesta, ktoré sa už nedajú spoznať. Nachádzajú sa tam totiž budovy, ktorých krása a zaujímavá konštrukcia mohli konkurovať iným miestam hodným pozornosti. Dnes však nemusia stáť, pretože museli ustúpiť dôležitejšej alebo „dôležitejšej“ výstavbe. Zopár budov padlo vďaka bombardovaniu Američanmi počas II. svetovej vojny, iné prestavba a iné zas poškodil zub času. Na pohľadniciach nepochybne každý čitateľ nájde aj budovy, ktoré ho prekvapia svojim vzhľadom, ale aj tým, že stále stoja. Hustá zástavba v meste však pohľad na ne blokuje a nie každý si všimne ich podobu dnes. Možno aj preto, že mnohí skôr pozerajú do zeme, alebo do displejov telefónov. Aj dnes sa však dá v Bratislave objaviť viacero významných budov, ktoré majú svoj príbeh, fascinujúci, či menej fascinujúci. Mohutné povodne, ktoré opakovane ohrozovali centrum mesta sa často spomínajú v historických pamätiach. Nezabudlo sa na ne ani pri vyhotovovaní fotografii a pohľadníc. Zaujímavými sú aj zábery na električku, ktorá do Prešporku prechádzala až z Viedne, čo je dnes už nemožné.

Pred pol storočím
Nemálo fotografii už zachytáva aj priamo udalosti a zásadné detaily mesta, ktoré sa viac približujú na tie v dnešnej podobe. Čitateľ tak môže zistiť aj vďaka doplňujúcim faktom niečo viac o zániku sochy Márie Terézie na námestí Ľudovíta Štúra a jej nahradenie sochou Milana Rastislava Štefánika na, pre súčasného Bratislavčana, neobvyklom mieste. Dnes takúto sochu nájdete v inej veľkosti pri nábreží Dunaja v Eurovea. V polovici minulého storočia sa v niektorých častiach mesta už dávno udomácnila výstavba viac funkcionalistických stavieb s, ako hovorovo hovorievame, „socialistickým vzhľadom“, i keď niektoré sú o niečo staršie. Aj na snímkach sa začína objavovať viac a viac techniky na kolesách.

Bratislava na starých pohľadniciach

Obohatenie vašej knižnice
Kniha nie je len pre Bratislavčana. Ponúknuť čitateľský a objaviteľský zážitok môže komukoľvek so vzťahom k hlavnému mestu. Je mimoriadnou zbierkou dobových pohľadníc, aké by bolo v rámci Bratislavy nesmierne komplikované zozbierať a doplniť faktickými poznámkami a rokmi. Viac ako polovica fotografií v sebe ukrýva skryté krásy, ktoré majú svoje čaro najmä pre rozdielnosť od dnešnej doby. Kým dnes mnoho fasád zakrývajú tabule, svetelné reklamy, billboardy a plachty, v minulosti takýchto materiálov nebolo toľko a ich využívanie sa riadilo aj nepísanými pravidlami, ktoré by dnes platiť nemohli. Krása budov vynikala, pretože šlo len o budovy. Krása tejto knihy vynikne aj vo vašej knižnici. A4 formát v tvrdej väzbe na 128 stranách s fotografiami a cennými informáciami k danému miestu je 2. vydaním už pred 7 rokmi vydanej úspešnej knihy s rovnakým názvom, ktorej dodali iný grafický vzhľad, viac fotografií a podrobností.

Vydavateľstvo knihu prezentuje aj na svojich stránkach. Kúpiť ju je možné v každom dobrom kníhkupectve.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu