Anterográdna amnézia, goldfieldov syndróm z filmu 50x a stále po prvý raz - Zaujímavé novinky ZN.SK

Anterográdna amnézia, goldfieldov syndróm z filmu 50x a stále po prvý raz

Americká filmová komédia 50x a stále po prvý raz s Adamom Sandlerom a Drew Barrymore priniesla scenár, ktorý sa týka podivnej choroby, či skôr problému mozgu o ktorom sa divák nenútene dozvedá v priebehu filmu viac a viac. Vo filme rýchlu stratu pamäti nazvali ako Anterográdna amnézia, či Goldfieldov syndróm. Hlavná hrdinka Lucy Whitmore každý deň vstávala a robila to isté s tým, že je 14. októbra 2002. Každé ráno chodila na raňajky do tej istej reštaurácie, kde jej priniesli to isté a aj doma všetko pripravili tak, aby si pripadala ako v normálny deň, hoci prežívaný neustále dookola. Všimne si ju mladík v podaní Adama Sandlera a každý deň sa snaží o to, aby sa do neho zamilovala.

Syndróm je len fiktívny
Hoci sa tento prípad pohráva s myšlienkou zabúdania a straty krátkodobej pamäte, neexistuje prípad, ktorý by bol dokázaný a vlastne neexistuje ani názov tohto syndrómu. Ide len o fiktívny zdravotný problém, ktorý umožnil filmárom pohrať sa so scenárom do finálnej filmovej podoby. Vo svete boli doteraz zaznamenané len určité prípady straty krátkodobej pamäte, no nie s takouto pravidelnosťou a vyhradenou zmenou počas noci. Internet spomína jeden jediný prípad, no často ho spochybňuje a uvádza, že žena sa vo svojich tvrdeniach možno len inšpirovala opäť práve týmto filmom.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.