Afrodiziakum "španielske mušky" a chrobák pľuzgiernik lekársky - Zaujímavé novinky ZN.SK

Afrodiziakum „španielske mušky“ a chrobák pľuzgiernik lekársky

Španielske mušky sú afrodiziakom pomerne známym. Miestami a v niektorých publikáciách preslávené či precenené. V každom prípade sú svojimi afrodiziakálnymi účinkami dobre známe. Prečo?

španielske mušky pľuzgiernik lekársky

Afrodiziakum na prekrvenie orgánov

Španielske mušky majú na ľudský organizmus účinok, ktorý sa prejavuje prekrvením pohlavných orgánov, nástupom pocitu tepla a zvýšením citlivosti jemnej pokožky na tele. Čo viac si želať pre navodenie chutí a vášne? Možno ak žiadne vedľajšie účinky. Pravdou je, že španielske mušky majú mnoho vedľajších účinkov. Na zdravom organizme sa nemusia pri slabom dávkovaní nijako prejaviť. Ľudia s ochoreniami obličiek ale riskujú, ešte viac tí, čo o ochorení obličiek ani netušia. Na ne totiž pôsobia toxicky a aj mierne predávkovanie môže znamenať zdravotné ťažkosti.

Ako vždy, aj tu je dôležité rozoznáva mušky a mušky. Prípravky kvalitné, aj menej kvalitné majú rozdielne účinky. Pri niektorých môže viac zapôsobiť placebo efekt, ako efekt skutočný. Kde sa vlastne toto afrodiziakum berie?

Pľuzgiernik lekársky – španielske mušky

Pľuzgiernik lekársky, latinsky Lytta vesicatoria, je ľahko rozpoznateľný zelený chrobák. Jeho metalický lesk vytvára žlté prechody s rôznymi odtieňmi krikľavej zelenej. Ide o jedovatého chrobáka, ktorý sa vyskytuje aj na Slovensku v južných teplých oblastiach. Má ostré hryzáky, ktorými ohrýza listy listnatých stromov. Larvy kladie do blízkosti kvetov a hniezd včiel. Vyliahnuté larvy sa následne presúvajú k včelám, alebo ssa prichytia na včelu opeľujúcu kvety, a nechajú sa odniesť do hniezda. Tam napádajú včelie larvy a živia sa aj ich zásobami.

Ich telo obsahuje jed kandaridín, najmä u samčekov. Samičky ho obsahujú menej. Vysušené a rozdrvené telá tohto chrobáka sa tiež nazývajú ako kantaridín. V našich končinách známejšie ako „španielske mušky“.

5/5 - (1 vote)

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.