ZN.SK
Vriaca voda v rieke v Peru

Záhadná amazonská rieka, v ktorej tečie vriaca voda

Záhadná rieka ukrytá hlboko v amazonskom pralese na území Peru, ktorej starý indiánsky názov znie Shanay-timpishka, bola pre moderný vedecký svet objavená len nedávno.

Záhadná rieka ukrytá hlboko v amazonskom pralese na území Peru, ktorej starý indiánsky názov znie Shanay-timpishka, bola pre moderný vedecký svet objavená len nedávno. Vriaca voda, ktorá ňou preteká a drží sa nad bodom varu, nad sebou v niektorých miestach vytvára hustú paru a tak ako aj iné rieky, láka k sebe zvieratá. Tie však pre privysokú teplotu čaká okamžitá smrť.

Vriaca voda v rieke v Peru

Zomrieť by mohol aj človek, ak by sa mu podarilo do rieky vkročiť. Jeho mäso by sa po niekoľkých sekundách začalo variť a následný kolaps spôsobený horúčavou, či ohrevom obehovej sústavy by znamenal absolútny koniec. Vedci z geotermálnych odborov samozrejme poznajú rieky, v ktorých je vriaca voda, ale toto je celkom iný prípad.

Vriace rieky sú známe, avšak toto je niečo celkom iné

Kým iné prípady vriacich riek sa týkajú len zmien tokov, náhlych kolísaní teploty pre prejavenú činnosť sopky, alebo sa rieka nachádza v blízkosti aktívnej sopky, v tomto prípade sa horúca rieka s pomerne slušným prietokom, objemom a rozsahom nenachádza v blízkosti žiadneho vulkánu. Najbližšia sopka je vzdialená niekoľko stoviek kilometrov celkom iným smerom, ako sa vôbec nachádza. Shanay-timpishka tečie už minimálne niekoľko storočí a hovoria o nej aj miestne indiánske legendy, pričom spomínajú aj španielskych conquistadorov, ktorí tadiaľto prechádzali v ich chorej honbe za zlatom a niektorí z nich mali nájsť smrť v tejto rieke pri pokuse prebrodiť ju za každú cenu.

Shanay-timpishka ako jediná vriaca rieka

Nie potok, alebo riečka, ale skutočná rieka ukrytá v pralese, o ktorej sa vedeli pred takmer storočím, no málokto veril, že by niečo také mohlo naozaj existovať. Mladý geofyzik Andrés Ruzo pochádza z Peru. Od roku 2011 toto miesto navštívil niekoľko krát. Zdokumentoval a ako prvý priniesol relevantné dôkazy o tom, čím toto miesto vlastne je zaujímavé.

Vriaca voda v rieke v Peru

Počas rokov sledoval zmeny, ktoré sa udiali v okolitom pralese, koľko stromov zmizlo. Pritom nejde o celkom odľahlú oblasť, ale miesto, ktoré je vyhľadávané pre liečiteľské schopnosti miestnych kmeňov a ako Andrés dokázal, aj mmiesto ťažby dreva. Možno práve tento objav pomôže zachrániť toto miesto, aby ďalej nepostupovali ťažké stroje a nezničili tento zaujímavý kút sveta. Jeho záhadou je aj to, ako veľa ľudí sa sem už vydalo a toto miesto spoznalo, no nikto o ňom nedal civilizovanému svetu vedieť niečo viac. To, že sa sem Peruánčan vydal a o mieste napísal knihu, je pritom len náhoda. Nebyť jeho tety, ktorá mu o tomto mieste hovorila a jeho staršieho príbuzného, ktorý mu ho spomenul ešte niekoľko rokov dozadu, možno by zostalo utajené pred zvyškom sveta ešte dlho.

Vlastnosti rieky:

  • Rieka je dlhá 6,5 kilometra, v priemere má šírku 6 metrov a teplota v rieke sa pohybuje v priemere okolo 80°C.
  • Jediné vysvetlenie, ktoré sa k rieke viaže, je tektonický zlom a výver prudko ohriatej vody, prípadne pôsobenie zlomu a prietok vody do hĺbky k zdroju tepla, ktorý ju ďalej odvádza do rieky. Ide totiž o permanentný jav, nie chvíľkovú záležitosť.
  • Projekt knihy a dokumentu Andrésa Ruza má aj svoje stránky, boilingriver.com
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu