ZN.SK
Sobotište na Záhorí, habánsky dvor

Výlety po Slovensku: Sobotište a habánske stavby

Obec Sobotište neďaleko Senice, nepatrí medzi často skloňované. Je to však celkom na škodu, pretože z kultúrneho a historického hľadiska je zaujímavá…

Obec Sobotište neďaleko Senice, nepatrí medzi často skloňované a ani veľmi známe. Je to však celkom na škodu, pretože z kultúrneho a historického hľadiska by dokázala akéhokoľvek návštevníka zaujať aj prekvapiť. Kaštieľ a niekoľko kúrií tu ešte nehrajú svoj prím tak, ako miestne habánske stavby. Habáni, v minulosti veľmi zaujímavá cirkevná sekta, unikajúca z Moravy pred náboženskou neslobodou našla útočisko v niekoľkých miestach na Záhorí a aj práve na Sobotišti. Žili pre nás pozoruhodným životom na rozľahlých dvoroch s rôznymi stavbami v spoločnom hospodárení, kde všetko bolo všetkých a každý sa podieľal na zveľaďovaní komunity. Habáni boli veľmi zaujímavou kultúrou, veď Slovensku dali majoliku, najznámejšiu keramiku. Tí sobotištskí sa venovali poľnohospodárstvu, výrobe vozov a luxusných kočov, rôznej výrobe, aj hrnčiarstvu. Stavby, ktoré stavali a používali sú tak neprehliadnuteľné, že len ťažko sa môžete prechádzať po starom centre Sobotišťa bez toho, aby ste ich vedeli rozoznať.

Sobotište na Záhorí, habánsky dvor

foto: habánske stavby s vysokou strechou, v pozadí so zvonicou, © tomáš

Habáni v Sobotišti

16., 17. a 18. storočie tvorilo obdobie najväčšieho významu a vplyvu habánskej kultúry.. Habáni v Sobotišti dokázali z malej obce vybudovať prosperujúce mestečko a dnes im môžeme vďačiť za naozaj zaujímavé stavby. Na rínku oproti obecnému úradu sídliacom v miestnom zaujímavom kaštieli nezabudnite odbočiť vpravo. Už po chvíli sa vám naskytne pohľad na miestnu hodinovú vežu postavenú v roku 1753 na pôvodnej pivnici. Jej zaujímavosťou je, že majú na troch stranách len jedinú ručičku. Tú hodinovú.

V blízkosti veže sa nachádza klúčiareň, a niekoľko ďalších stavieb s malým dvorom. Dnes tieto budovy netvoria uzavretý dvor z každej strany, ale prechádza cez ne cesta. V okolí sa bežne býva, je tu viacero domov a milí ľudia. Veľmi pekné domčeky a udržiavané záhrady. Na veľa miestach nájdete domy odhaľujúce stavbu z nepálenej tehly, ale aj chodníky medzi domami slúžiace verejnosti. Habánske stavby sú tu však rozpoznateľné od ostatných aj svojim vekom. Nikto ich nebúra napriek schátranému stavu. Niektoré sú zaistené pred celkovým zničením. Miestny mlyn, ktorý sa nachádza oproti zvonici s hodinami, dnes už nemá mlynské koleso ani nič, čo by nasvedčovalo, že ide o mlyn. Nachádza sa tu však ceduľa, ktorá je spolu s inými súčasťou siete cedúľ v rámci náučného chodníka po Sobotišti. Mlyn pôvodne nepostavili Habáni, kúpili ho ešte v roku 1545 a po celé roky fungoval, bol prenajímaný, alebo bol majetkom habánskej obce. Keď nastúpil socializmus a zrušili sa živnosti, znamenalo to pre Slovensko v množstve kultúrnych oblastí zánik prvkov a fungovania spoločenstiev. Dotklo sa to aj Habánov, kedy dá sa povedať zanikli aj oni. Museli.

Sobotište na Záhorí, habánsky dvor

foto: Habánsky mlyn, © tomáš

Stavby Habánov

Stavby Habánov mali nezvyčajne hrubú konštrukciu a vysoké strechy. Až v týchto strechách sa nachádzali aj dve poschodia a to bez strešných okien. Postačili im okienka v štítoch. Miestna architektúra sa rozprestiera na širšej časti tohto miesta. Budov je tu niekoľko, niektoré vo veľmi dobrom stave a niektoré buď zrekonštruované, alebo pár storočí novšie, len inšpirované okolitou architektúrou. Typické habánske stavby sú však zvláštne práve štítom. Ďalšie zaujímavosti je možné nájsť na rôznych miestach v obci. Pôsobia ako ozajstná zvláštnosť najmä vtedy, keď bývate ďaleko od Záhoria a podobných miest Slovenska.

Sobotište na Záhorí, habánsky dvor

foto: veľmi pekný miestny dom v habánskom štýle, © tomáš

V Sobotišti sa nachádzajú aj dva kostoly, židovská časť obce, alebo niekoľko kaštieľov a zaujímavých historických stavieb. Ak by nebola vodná priehrada Kunov vypustená už viac ako rok, zrejme by bolo toto miesto zaujímavé aj pre vodákov a rybárov. Takto je však lákavé určite aspoň pre milovníkov histórie, či nadšencov pre rôzne pre slovenskú kultúru historicky prínosné kultúry.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu