ZN.SK
Tuleň

Tulene, plutvonohé cicavce nie len morské a niektoré veľmi vzácne

Tulene vyzerajú ako nemotorné zvieratká, vo vode sú však mimoriadne obratné. Nemajú veľký problém ohnúť svoj krk a poobzerať si vlastné zadné plutvy spredu aj zozadu.

Tulene vyzerajú ako nemotorné zvieratká, vo vode sú však mimoriadne obratné. Nemajú veľký problém ohnúť svoj krk a poobzerať si vlastné zadné plutvy spredu aj zozadu. Táto ohybnosť je výraznejšia v mori, keďže tulene neplávajú ako ryby, ale využívajú svoju aerodynamiku na pokojne to najzložitejšie manévrovanie, s akým sa potápajú napríklad aj vydry morské. Mláďatá tuleňov patria medzi vďačné objekty fotografov a milovníkov prírody.

Tuleň

Existuje viacero druhov a keď sú objektom skúmania, alebo modelom pre fotografov, oni vnímajú diváka len ako niečo nové, čo treba preskúmať, prípadne sa s novinkou pohrať. Mláďatá tuleňov tak vedia potešiť návštevníka neobyčajným zážitkom. Samozrejme za predpokladu, že ide o mláďa, alebo mladého zvedavca túžiaceho po poznávaní a to všetko len v prípade, že doteraz nemal zlú skúsenosť s človekom. Tuleň je totiž stále lovený pre vysoký obsah tuku v jeho tele, mláďatá aj pre kožu.

Tulene sú rozšírené takmer po celom svete

Tulene obývajú celú našu planétu. V minulosti aj oblasti, ktoré sú v súčasnosti husto osídlené. Antarktídu má za svoj domov niekoľko druhov tuleňov, medzi ktorými je najdravejší tuleň leopardí. Útočí na mláďatá iných tuleňov, prípadne tučniaky, takže jeho jedálniček netvoria len ryby. Sám je korisťou je len pre kosatky, inak sa cíti neohrozený. Najrozšírenejší je však tuleň obyčajný na severnej pologuli, ktorého životný priestor zasahuje aj do teplejších oblastí. Má aj niekoľko poddruhov. Druh tuleňa uškatec galapágsky sa napríklad nachádza v tropickom pásme na pieeskových plážach Galapágskych ostrovov.

Vzácne druhy, pričom jeden nemáme ďaleko

Vzácny druh tuleňa mníšskeho sa nachádza len vo veľmi malých počtoch na pobreží Stredozemného mora na len pár miestach. Neďaleko Maroka sa nachádza stála kolónia na ostrovnej rezervácii popísanej aj na týchto stránkach. V Chorvátsku bol začiatkom minulého storočia hromadne zabíjaný, pretože sa predpokladalo, že vďaka nim je v mori málo rýb. Je prísne chránený. Žije na pokojných skalnatých ostrovoch a prímorských jaskyniach. Rozširujúci turizmus a zasahovanie človeka aj do jeho bežného prostredia znižujú jeho počty. Majú svoje tradičné miesta a opúšťajú ich len výnimočne. Vďaka človeku. Problém je, že ak vo svojom prirodzenom prostredí vidia človeka a v jaskyniach, ktoré používajú na vynášanie mláďat je cítiť človek, je pre nich také miesto už poznačené.
Zaujímavý je aj tuleň fúzatý, ktorého prirodzené prostredie nájdeme pri strete Tichého a Atlantického oceánu v ľadovej Arktíde. Využíva plávajúce kryhy a na širšej ľadovej kryhe dokáže udržiavať diery s prechodom do mora, aby mohol v prípade potreby uniknúť. Taktiež veľmi vzácnym druhom tuleňa je tuleň sibírsky, alebo presnejšie tuleň bajkalský. Žije totiž len v jazere Bajkal a na jeho brehoch. Ide tak o jediný druh tuleňov, ktorý nežije v slanej vode, ale v „sladkej“. Ide o vzácny endemit.

Video

Zopár videí so záznamom zvedavosti mláďat


Antarktída

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu