ZN.SK
Termovízia a termokamera

Termovízia: termokamera nájde využitie v lese aj na stavbe

Termovízia a termokamera, sú pojmy, ktoré poznáme zväčša zo sci-fi a akčných filmov. Nebudeme ani veľmi ďaleko, pokiaľ by sme očakávali podobné výsledky a podobné vlastnosti..

Termovízia a termokamera, sú pojmy, ktoré poznáme zväčša zo sci-fi a akčných filmov. Nebudeme ani veľmi ďaleko, pokiaľ by sme očakávali podobné výsledky a podobné vlastnosti ako sme ich spoznali z filmového plátna. Všetko živé a teplokrvné sa vyznačuje teplom. Pokiaľ je vyžarované teplo rozdielne oproti okoliu, je ho možné zaznamenať, alebo zobraziť pomocou technológie, ktorá nenachádza využitie len v armáde a pri futuristických ťaženiach. Je bežnou súčasťou pracovníkov v oblasti tepelných izolácií, no zaujímavú úlohu majú aj v poľovníctve.

Termovízia a termokamera

Termovízia a termokamery v lese, keď vaše oči nevidia

Ako už názov technológie napovedá, vďaka nej vidíme teplotné rozdiely, čo v konečnom dôsledku znamená, že oveľa ľahšie vidíme v absolútnej tme čokoľvek vyžarujúce teplo. Výhodou takýchto zariadení snímajúcich infračervené žiarenie je, že vidia aj cez drobné prekážky, hustý lesný porast, absolútnu tmu, alebo silnú hmlu. Výbornou vlastnosťou termovízie je fakt, že pri hľadaní a počítaní zvery, je možné nájsť aj dobre skryté a odpočívajúce kusy, hoci bežnému oku by sa za iných okolností veľmi dobre skryli. Pri kvalitnejších prístrojoch je výsledkom obraz v rozlíšení 240 x 180 alebo 320 x 240 pixelov. Tie najkvalitnejšie sú schopné lokalizovať a priamo navigovať na teplotné nálezy. Vysokú zver je pomocou takýchto zariadení možné nájsť v absolútnej tme aj na vzdialenosť necelého kilometra.

Termovízia a termokamera

Termokamery pre stavebníctvo a služby

Termálne kamery nachádzajú využitie aj v priemysle. Pri profesionálnych službách, ale aj všade tam, kde je dobré vedieť o úniku tepla. Veľmi častým miestom využitia je tak domácnosť a zisťovanie miest s únikom tepla. Vedia odhaliť tepelné mosty, ktoré miesta sú na stavbe zanedbané a spôsobujú únik tepla. Práve tento druh kamier je často používaný aj pre tento účel – v stavebníctve, napríklad pri rekonštrukciách. Dokážu byť cenným pomocníkom aj pri montáži vzduchotechniky, vodnej sústavy, bojlerov a plynových kotlov.

Termovízne kamery po technickej stránke

Termokamery, s ktorými je možné nájsť zver (ale aj živých ľudí) oveľa ľahšie, sú tak trochu lsťou voči prírode. Tá totiž jednotlivé živočíšne druhy vybavila maskovaním, sfarbením a pripravila ich na život tak, aby sa nedali tak ľahko nájsť. Termokamere ich polohu prezradí ich vlastné teplo. Kľúčovými vlastnosťami pre tieto druhy kamier sú nepochybne dosah počítaný v metroch, ovládateľnosť a použiteľnosť. Ďalším je zorné pole, ktoré je merané v uhloch. Dôležité vlastnosti sú výdrž batérie a voliteľné vlastnosti, ktoré využije používateľ podľa určenia. V lesníctve je použiteľná funkcia prídavného osvetlenia. Zorné pole nie je široké, čo je spôsobené najmä nutnosťou sústrediť funkcie detekcie žiarenia pred kamerou.

Kamery často umožňujú nastaviť si teplotnú škálu, jednotky mierky, no vo všeobecnosti nejde o nijako komplikované nastavenia. Výhodou sú funkcie vyhotovovania záznamu a snímkov. Tie sa získavajú pomocou pamäťovej karty, alebo cez internú pamäť. Vzhľadom k tomu, že ide o náročnú technológiou, je nutné počítať s vyššou cenou. Vzhľadom na použiteľnosť je však pomerne ľahké v podnikaní použiť tento nástroj ako službu a vrátiť vynaložené náklady späť. Známy výrobcovia termovízií sú Nitehog, Flir, SeeK a ďalší.

Termokamera pre smartfón

Veľmi populárne je riešenie v podobe pripojiteľnej kamery na mobil. Moderné smartfóny s operačným systémom Android a iOS majú pri niektorých výrobcoch termokamier modely pripojiteľné k telefónu a ovládateľné pomocou aplikácie. Kamery, ktorých cena sa pohybuje zhruba okolo 300 EUR pritom zvládnu funkcie na úrovni drahších ručných kamier. Sú malé a ľahko obsluhovateľné. Z mobilu tým pádom dokážu urobiť merací nástroj a nie je nutné byť profesionálny technik. Najvýraznejšie sa výrobou termokamier pre smartfóny zaoberá SeeK.

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu