ZN.SK
čašník obsluha

Top 5 faktov, prečo študovaný čašník nie je „obyčajný“ čašník

Študovať za čašníka na strednej škole so zameraním na obsluhu otvára oveľa väčšie príležitosti, než sa zdá. Najmä samotné vzdelanie je rozsiahlejšie, než by človek očakával.

Študovať za čašníka bolo svojho času málo prestížne štúdium. Nezaujímavé zo strany verejnosti a žiakov základných škôl, no tiež podceňované, keďže profesia čašník je pokladaná za veľmi jednoduchú. Omyl! Študovať za čašníka na strednej škole so zameraním na obsluhu otvára príležitosť na zamestnanie sa aj v hoteloch a podnikoch vyššieho levelu, pretože gastro-odborníci aj zo Slovenska nachádzajú uplatnenie aj v zahraničí. Zaužívaný názor, že čašníka zvládne cez leto na brigáde ktokoľvek sa obmedzuje na obsluhu bez pravidiel. Skutočný čašník totiž ovláda oveľa viac zručností, než by ste našli aj pri niektorých iných odboroch stredných škôl a samozrejme viac, ako u brigádnika v kúpaliskovej reštaurácii.

čašník obsluha

1. Ovláda anatómiu, intolerancie, alergény a potravinové zloženie

Je úctyhodné, ako veľmi dobre niektorí čašníci ovládajú zloženie jedál a výskyt alergénov. Učebné osnovy oborov obsahujú predmety, ktoré pripravujú čašníka na schopnosť rozoznať jedlo nebezpečné zložením a vhodnosťou, napríklad ak hosť potrebuje pomôcť s výberom a obsluhu upozorní na zdravotné ťažkosti, či presne stanovený druh diéty. Niektorými nutnými znalosťami sa približuje zdravotníckej strednej.

2. Ovláda ekonomiku, účtovníctvo a strojopis

Študovaný čašník má na škole miestami až prehnane tvrdé účtovníctvo a ekonomiku, čím sú predmety v kontraste s inými. Čašník musí vedieť viesť reštauráciu a chápať princípom jej fungovania. Predmet ekonomika absolvuje ako všeobecnú prípravu na orientáciu v mnohých obchodných a podnikateľských pojmoch. Samozrejme že študentov prekvapí, že majú rovnaké učebnice ako obchodná akadémia.

3. Znalosti hotelovej akadémie

Čašník orientovaný na obsluhu sa stretáva so štúdiom cestovného ruchu a niektorých príbuzných predmetov aké má bežná päťročná hotelová akadémia. V mnohom ide o slušnú prípravu na vysokú školu. Pokojne odbory v cestnom ruchu, kulturológii a ďalších.

4. Dva jazyky a na tvrdo

Na stredných školách zameraných na štúdium čašníkov sú štandardom hneď dva cudzie jazyky. Nie, na bežnej strednej škole, či dokonca aj vysokej nenájdete dva jazyky. A po zvládnutí štúdia ešte niektorí považujú vyštudovaného čašníka za nepripraveného a nepresaditeľného? Ten sa v živote nestratí.

5. Odborný čašník vystupuje a je precízny

Situácie a náročnosť praxe vrátane pripravenosti na fungovanie prevádzky ho pripravili na všetko. Odpovedanie na otázky hostí, z nich robia ľudí na správnom mieste. Vedia veľmi dobre nájsť chybu v jedálnom lístku aj keď ho nezostavovali. Dokážu odpovedať na mnohé otázky a aj celkové vystupovanie k zákazníkovi sa dá občas rozoznať od nečašníka. Pozná výrazy, vie narábať s vínom a nápojmi a vždy to bude celkom iná úroveň, ako rýchlokvasný štamgast, ktorý si to skúsil strihnúť za barom.

Vyštudovať za čašníka nie je také podradné, za ako podradné to považujú študenti iných odborov. Maturitný čašník je možno podceňovaný, no na niektorých školách získa takú úroveň vzdelávania, že už len zmienka o škole je v niektorých hoteloch a prevádzkach jedným z bodov „za prijatie“.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu