ZN.SK
Brusel, Atómium

Slávne budovy, ktoré prekvapivo postavili práve pre EXPO

Medzinárodná výstava EXPO je veľkou udalosťou pre usporiadateľa, ale aj krajiny, ktoré sa v nej prezentujú. Žiada si to však symbol, budovu, niečo výnimočné

Medzinárodná výstava EXPO je veľkou udalosťou pre usporiadateľa, ale aj krajiny, ktoré sa v nej prezentujú. Ich príprava a usporiadanie si však žiada obrovské investície. Aby sa mohli krajiny prezentovať, je nutné vybudovať výstavné haly, priestory, parkovanie a zabezpečiť toho ďaleko viac. Nejedna krajina sa prezentovala dočasnými inštaláciami, významnými stavbami aj monštróznymi kúskami. Nie každý pozná tradíciu EXPO a pozadie niektorých slávnych budov a konštrukcií. Najzaujímavejší priestor si samozrejme venujú vždy usporiadatelia. Ide totiž o výnimočnú príležitosť ukázať aj architektonické umenie. A často taká udalosť chce lákadlo, to, ktoré sa stane symbolom.

Eiffelova veža, Paríž

Eiffelova veža

Dnes si nedokážeme predstaviť Paríž bez Eiffelovej veže, no len málokto z bežných Slovákov vie, že pôvodne malo ísť o dočasnú stavbu. 3 roky ju stavalo 300 robotníkov z 18 000 kusov upraveného železa a pri príležitosti výstavy v roku 1889 bola veža slávnostne odhalená pri príležitosti výstavy EXPO, ale tiež pri príležitosti 100. výročia francúzskej revolúcie. Hoci mala byť pôvodne na 20 rokov, stojí dodnes a Francúzi sa jej za žiadnych okolností nevzdajú.

Crystal Palace v Londýne

Budovou pre EXPO bola aj slávna Crystal Palace v Londýne postavená v roku 1851. Krásna niekoľkoposchodová stavba bola ukážkovým príkladom využitia skla a ocele. Napriek tomu ju celkom zničil požiar v roku 1936.

Rímska budova E.U.R.

V Ríme je známou budovou tá, ktorá nesie označenie E.U.R.. Znie, akoby bol názov tvorený z niečoho týkajúceho sa peňazí a eur. V skutočnosti ide o akronym z pôvodného UER. Krajšie vyznelo EUR, no má ísť o pôvodne spojenie Universal Exposition Rome. Nuž a áno, aj táto stavba pochádza z EXPO, konkrétne ročníka 1942.

Brusel, Atómium

Atómium v Bruseli

Keď sa povie Brusel, mnohí si predstavíme politikov, euromince, ale určite to bude aj Atómium. 165 miliárd krát zväčšený atóm v molekulárnej štruktúre sa objavil ako dočasná stavba pri príležitosti EXPO Bruxelles v roku 1958. Lenže v tomto roku a v rokoch neskôr sa predsa len stala táto budova symbolom mesta, ale aj pokroku. Svet vedy a techniky sa v tom čase neustále rozširoval o nové objavy a dielo Andrého Waterkeyna sa dostalo dokonca na limitovanú edíciu belgických 2 euromincí.

Seattle Space Needle

Space Needle, Symbol Seattlu

Každá pohľadnica zo Seattle, zábery na mesto, či pokus o informovanie diváka v akomkoľvek filme, kde sa príbeh odohráva, sa nezaobíde bez takzvanej Space Needle, otáčavej rozhľadne a reštaurácie, ktorá je symbolom Seattlu na samom severozápade jednoliatej rozlohy USA. 184 metrov vysokú vežu s 42 metrov vysokou základňou navrhol John Graham a je dodnes od roku 1962, kedy sa tu konala výstava EXPO Seattle 1962, najžiadanejšou atrakciou v celom meste. Každý deň láka na excelentný výhľad stovky, či až tisíce návštevníkov. Výťah je tu mimoriadne vyťažený.

V Miláne sa z výstavy z roku 1906 zachovala krásna a zdobená budova Civic Aquarium. Novšou je Oceanic Pavilion v Lisabone z roku 1998. Nie všetky budovy z výstav EXPO zostali zachované.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu