ZN.SK
projekty domov

Projekty bungalovov sa tešia veľkej obľube: Aké sú ich výhody?

Plánujete nové bývanie a uvažujete nad stavbou známou ako bungalov? V takom prípade by ste určite mali poznať jeho výhody ale aj nevýhody. Ako to teda s bungalovmi je naozaj?

Plánujete nové bývanie a uvažujete nad bungalovom? V takom prípade by ste určite mali poznať jeho výhody ale aj nevýhody. Ako to teda s bungalovmi je naozaj?

projekty domov

Bungalovy majú pôvod v britskej kolónii v Bengálsku, kde si anglickí úradníci prispôsobili vzdušné drevené stavby, ktoré sa nazývali bangla alebo bangala. Mali mierne sklonenú strechu, ktorú poväčšine tvorili palmové listy. Až na prelome 19. a 20. storočia sa masovo rozšírili do Kanady a USA či iných krajín.

Projekty bungalovov nie sú prízemné domy

Pod bungalovom si treba predstaviť stavbu najčastejšie s pravidelným pôdorysom vytvorenú väčšinou z dreva či iného ľahkého materiálu. Objekt ma iba prízemie a vstupnú verandu. Bungalovy sa však často pletú s prízemným domom, ktorý spravidla má len jedno podlažie a odkladací priestor na povale, no je postavený z bežného muriva.

Výhody sú nepopierateľné

Bungalov je vďaka bezbariérovosti výborným riešením aj pre telesne postihnuté osoby či seniorov, ktorým schody robia problémy. Potešia sa mu aj rodiny s malými deťmi, keďže v ňom majú všetko po ruke a nemusia sa obávať pádu zo schodov.

Nepopierateľnou výhodou je úspornosť a rýchla realizácia. Bungalovy sú malé, no komfortné, s čím je spojené nenáročné upratovanie a tiež veľa slnečného svetla. Projekty bungalovov si môžete dať vytvoriť napríklad aj vtedy, ak chcete rekreačný domček.

Bungalov nie je pre každého

Keďže stavba nemá poschodie, všetky miestnosti zaberajú priamo časť pozemku, teda sú spravidla menšie a naopak stavebný pozemok musí byť väčší. Pochopiteľne majú bungalovy menší skladový priestor. Keďže sú steny tenšie, poskytujú obyvateľom menej súkromia ako tehlové či panelové domy. Bungalovy môžu prekážať aj tým, ktorí neradi spávajú na prízemí. Tiež je potrebné dbať na väčšiu bezpečnosť a súkromie – buď pozemok ohradiť, alebo okolo neho vysadiť stromy či kríky.

Foto: Bigstockphoto, pripravil Michal.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu