ZN.SK
lesná železnica vo Vychylovke

Lesná úvraťová železnica, klenot skanzenu Vychylovka

Historická lesná úvraťová železnica dnes tvorí dôležitú súčasť Kysuckého múzea – skanzenu Vychylovka.

O lesnej úvraťovej železnici, ktorá dnes tvorí dôležitú súčasť Kysuckého múzea – skanzenu Vychylovka, sa dá hovoriť ako o chránenej technickej pamiatke s veľkým významom. Raritný systém úvratí už je dnes totiž vzácny.

lesná železnica vo Vychylovke

Niekoľko okolností umožnilo koľajisko a pár kusov lesnej železničnej techniky zachrániť. Keď sa totiž v 70tych rokoch začala budovať vodná nádrž Nová Bystrica, vysťahovali obce Riečnica a Harvelka. V oboch vtedy už jestvovalo mnoho zachovaných aj opustených dreveníc, no tiež nové moderné murované budovy. Tie najzachovalejšie drevenice však presťahovali na nové miesto a o ňom nepochybne rozhodla aj prítomnosť pomaly chátrajúcej lesnej železnice.

Múzeum kysuckej dediny – Skanzen Vychylovka

Na mieste, kde stálo už niekoľko cholvarkov a križovalo ho pár parných lokomotív s úzkorozchodným systémom, vybudovali skanzen zachovávajúci tradície a prvky Kysúc. Stavby z Riečnice a Harvelky, tiež aj krásny biely kostolík zo Zborova nad Bystricou, krčma z Korne, alebo ikonicky známa tehelňa z obce Klubina obohatili toto miesto. Inštalácia jednotlivých budov je nakoniec výnimočná v tom, že lemuje obe strany od koľajiska. Miesto tak krásne na pohľad so vzhľadom tradičného bývania Kysúc, a zeleného okolia horského regiónu Kysúc, sa stalo už toľko krát filmovou scénou. Veď nakrúcali tu scény pre seriál Teta, scény s kostolom pre film Želary, alebo Lietajúci Cyprián. Železnička sa však vo filmoch neukázala. Tá už neslúži pre svoj pôvodný účel, ale je atrakciou pre turistov. Môže za to aj fakt, že zvážanie dreva už nemá pre región týmto spôsobom zmysel a aj lokomotívy sú dnes náročnejšie na údržbu. Už ani parný mechanizmus nemá tú silu, čo kedysi pri zvážaní desiatok ton dreva.

Železničkou poznačené Kysuce

Z Vychylovky viedlo úzkorozchodné koľajisko až do obce Oščadnica k rieke Kysuca. Tam si mohli drevo prevziať pltníci a zjazdiť s ním až do Šale po Váhu, do Dunaja, či ešte ďalej. Prechádzajúc cez Novú Bystricu, Starú Bystricu, Klubinu, Zborov nad Bystricou, Kalinov v Krásne nad Kysucou až do spomínanej Oščadnice sa tiahla pozdĺž rieky Bystrica. Keď sa ťažba oslabila a význam železnice zanikol, začali zanikať aj jednotlivé úseky trate. Ešte pred pár desiatkami rokov ste mohli nájsť koľaje na niektorých miestach, zvyšky podvalov, alebo vzácny viadukt v Klubine. Dnes sú z neho len zasypané trosky, no kým inde by sa viaduktom pýšili, v Klubine sa na neho zabudlo. Jeho zaujímavosťou bolo, že viedol vodu z potoka ponad trať.

lesná železnica vo Vychylovke

Dnes sa celá pôvodná trať železnice dá nájsť aj podľa cyklotrasy. Práve tiahnúca sa línia, ktorá bola pôvodne koľajiskom, umožnila vybudovať cyklotrasu, ktorá dnes spája niekoľko obcí a tvorí turistické lákadlo regiónu. Od Krásna nad Kysucou po Vychylovku s odbočkou na obec Radôstka je práve pomocou cyklotrasy spojených niekoľko obcí a cyklotrasa je bohato využívaná nie iba miestnymi, ale tiež turistami aj z Českej a Poľskej republiky.

Systém úvratí vlastne znamená…

To, čo miestnu HLÚŽ – Historickú lesnú úvraťovú železnicu robí jedinečnou, je určite zachovanosť strojov, ku ktorým už neexistujú náhradné diely a systém úvratí ako taký. „Cik-cakovitá“ trať vyrezávajúca do kopca jednotlivé stúpania, umožní lokomotíve a vozňom vystúpať len v miernom sklone, zájsť do rezervného priestoru, prepnúť výhybku a vystúpať v opačnom smere opäť po inej trati smerujúcej dohora. Nuž a tam opäť po prehodení výhybky sa môže vydať na ďalšiu úvrať a ďalšiu. Dnes je železnica spojená so železnicou na Orave. Železnica v Oravskej Lesnej a kedysi ťažobná činnosť, boli spojené a drevo sa tak aj z oravských lesov dostalo do píly v Oščadnici a na ďalšie spracovanie.
Skanzenu Vychylovka sa venujem aj na stránkach www.vychylovka.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu