ZN.SK
Slovenský orloj v Starej Bystrici

Kysucký mikroregión Bystrická dolina atraktívny, aj s videom

Mikroregión Bystrická dolina sa dostáva čoraz viac do povedomia turistov zavítajúcich do Starej Bystrice, ale aj ďalších obcí ležiacich pri rieke Bystrica.

Mikroregión Bystrická dolina sa dostáva čoraz viac do povedomia turistov, ktorí zavítajú do Starej Bystrice, ale aj ďalších obcí ležiacich na oboch brehoch rieky Bystrica. Starostovia obcí Bystrickej doliny sa najviac zaslúžili o súčasnú popularizáciu turizmu v tomto mikroregióne vďaka miestnej už aj v zahraniční známej cyklotrase, rekonštrukciám a viacerým projektom.

Video, ktoré v sebe zahŕňa niekoľko najdôležitejších kultúrnych, architektonických a vôbec ojedinelých prvkov, každého diváka upúta nádherným spracovaním prírody, ktoré zachytáva presne tie druhy, ktoré sa ku Kysuciam viažu najviac. Zábery vodnej nádrže Nová Bystrica, na skanzen Vychylovka, Slovenský Orloj v Starej Bystrici vrátane jej námestia a okolia, tvoria najznámejšiu časť lákadiel tejto časti Kysúc. Príjemne prekvapí aj fakt, že sa nezabúda na obec Radôstka a jej drevený kostol Sv. Svorada a Beňadika. Video prechádza aj do obce Zborov nad Bystricou, v ktorej kostole sa nachádzajú Hložníkové vitrážne okná. Povodie rieky Bystrica sa končí v Krásne nad Kysucou vlievaním do Kysuce. Aj tam sa nachádza lákadlo v podobe miestneho múzea. Celým mikroregiónom prechádza cyklotrasa spájajúca obce, v súčasnosti neustále rozrastajúca sa a popularizovaná. Výborné video, ktoré môže prilákať pozornosť milovníkov slovenských krás v jedinej doline upozorňuje na to najpodstatnejšie. Všetky symboly Bystrickej doliny sa spojili, aby spoločnými silami zaujali pozornosť možno nie len Slovákov.

Bystrická dolina napreduje
Najväčším ťahúnom pozornosti do Bystrickej doliny je nepochybne obec Stará Bystrica, kde si miestni nedajú miestneho starostu Janka Podmanického. Zaslúžil sa o rozvoj obce, prilákal do obce turistov zo Slovenska, Česka aj Poľska. Spoločne s ostatnými starostami dokázal z tejto časti Kysúc vytvoriť veľmi pekné turisticky atraktívne miesto. Zborov nad Bystricou sa čoraz viac vďaka starostovi Jurajovi Hlavatému stáva taktiež dejiskom kultúrneho diania nesúceho sa v duchu priateľstva a vzájomnej pomoci. Turistov musel prekvapiť tohtoročný ročník festivalu heligonkárov, ktorý zaujal aj návštevníkov zo zahraničia a odrazu sa o obci oveľa viac hovorí ako o obci plnej talentov. Veď donedávna si s tradíciou hry na heligónku bežný Kysučan spájal možno ak len Oščadnicu. Nedávno sa Nová Bystrica objavila v relácii Naj dedinka Slovenska, kde sa miestni obyvatelia Slovensku ukázali ako pracovití, srdeční a pohostinní. Ak zájdeme ešte ďalej, do časti Vychylovka, v nej nájdeme neustále bohatší a bohatší skanzen, Múzeum kysuckej dediny a významnú technickú pamiatku lesnú úvraťovú železnicu. Tá v minulosti prechádzala z Vychylovky až do Oščadnice a na miestach, kadiaľ prechádzali úzke koľaje celou Bystrickou dolinou a donedávna boli pozorovateľné valy, dnes vedie populárna cyklotrasa.

Slovenský orloj v Starej Bystrici

Hrdosť nechýba
Celá atraktivita Bystrickej pomáha miestnym. Situácia vytvára príležitosti drobným podnikateľom, talentom, zvýšený je záujem o miestne folklórne súbory, hudobníkov a vôbec talenty. Príležitosť nachádzajú aj miestni zruční majstri, drevorezbári, stavitelia, spracovatelia dreva, hoci nepravidelne. Napriek nesmiernym zmenám k lepšiemu sa nájdu redaktori ako v Denníku N, ktorý pričasto svoje vlastné názory podsúvajú čitateľom. Starú Bystricu umiestnili medzi 10 najšialenejších námestí Slovenska a pre istotu ide aj po mesiacoch o platený článok, v ktorom nemôžete vyjadriť nesúhlas. Široké okolie Starej Bystrice je rodiskom mnohých ľudí, ktorí sú na tieto končiny hrdé. V ich živote hralo vždy svoju dôležitosť viacero tradícií, hubárčenie, prechádzky lesom, dedinské zábavy, tvrdá práca na poliach, návštevy Starobystrického kostola z hneď niekoľkých blízkych obcí. Každý z rodákov pozná kameňolom v Klubine, Surovku či mäsiara v „Starej“, krásnu prírody v Riečnici, „borofky z Kubiny, aj „vzletovú dráhu“ medzi Starou Bystricou a Klubinou. Sú symboly, ktoré poznajú len miestni a sú symboly, ktoré by mal poznať každý. Orloj, miestnu prírodu, zborovské vitráže, skanzen… a mnohé ďalšie. Bystrická dolina bola krásna kedysi a je krásna aj dnes.
Ak ste tak ako ja zmixovaný Radôsťan, Starobystričan, Zborovan a Klubinčan, môžete o sebe hovoriť ako o čistom a hrdom Bystrickodoliňanovi. Alebo Bystrickodolinčanovi?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu