ZN.SK
Frederick Forsyth

Frederick Forsyth: Môj dobrodružný život – recenzia knihy

Frederic Forsyth, známy britský spisovateľ a autor napínavých trilerov, nie je obyčajným spisovateľom.

Frederic Forsyth, známy britský spisovateľ a autor napínavých trilerov, nie je obyčajným spisovateľom. Ak ste čítali, niektoré jeho knihy, alebo videli filmy nakrútené podľa nich, asi ste netušili, že všetky tie drsné zvraty a až neuveriteľné situácie sa blížia skutočným situáciám, ktoré prežil, videl, či sa vo svete naozaj udiali. Musím priznať, že pred prečítaním som v skutku o ňom nevedel absolútne nič. Túto knihu napísať musel. Ak by sa tak nestalo, spolu s ním by mohol zaniknúť niekoľko priam šokujúcich skutočností.

Frederick Forsyth

Tvrdo a miestami drsne totiž vyzrádza podrobnosti o jeho živote, práci a misiách, ktoré ako novinár mal a ktoré neplnil. Autor sa nebojí vyzradiť a útočiť na BBC, ako bývalého zamestnávateľa, pričom odhaľuje jeho manipuláciu v záujme plnenia záujmov britskej vlády. Dokonca odhaľuje, ako sa mu takmer až zvláštnou súhrou náhod podarilo chytiť jedného z najväčších nacistických zločincov pôsobiacich mimo hraníc Nemecka. Čitateľ sa však dozvie oveľa viac o práci novinára, ale aj o počiatkoch „afrického problému“. Je priam neuveriteľné, čo všetko tento človek zažil a čo všetko mu dávalo podnet na napísanie jednotlivých kníh. Kniha je následne neuveriteľným zážitkom pre tých, čo poznajú jeho tvorbu a odrazu pri čítaní životných zážitkov dokážu rozoznať, v ktorom období bola napísaná ktorá kniha.

Vedel, ako to napísať

Ako skúsený spisovateľ, hoci sa ním stal len preto, aby mal za čo zaplatiť v určitom zlom období životné náklady a bývanie, už po rokoch vie písať na veľmi dobrej úrovni. Svoj život zhrnul do knihy v ktorej popisuje vojenské konflikty o ktorých nikto nevie, vojny, streľby, útoky, zvraty, zahraničné snahy a ťahanie nitiek, o ktorých nemal nikto hovoriť. Odhaľuje aj to, ako funguje novinárska práca, ako fungovala počas vojnových konfliktov a veľa sa dozvedáme napríklad aj o systéme médií v zahraničí. Všetko od svojich detských liet po starobu dokázal autor spísať pútavo, až máte pocit, že nečítate autobiografiu alebo biografiu ako takú. Napísať o sebe môže pokojne knihu ktokoľvek. Ak píše o sebe knihu spisovateľ, je to niečo iné. O to viac, ak je to formát Frederic Forsyth.

O čom vlastne píše?

Začať nemohol inak ako od svojho detstva. Vysvetliť v akej rodine sa naučil a odkiaľ vedel toľko jazykov, sa mu darí pútavým spísaním detských liet po II. svetovej vojne, v časoch, kedy prechovával výnimočný obdiv voči pilotom RAF. Mal sen, že sa stane tiež raz pilotom a ten sen sa mu splnil. Vydretá pilotná licencia, nalietané hodiny a skúsenosti sa mu hodili neskôr niekoľko krát. Vedel plynule po francúzsky aj nemecky, a to len vďaka prázdninám a pobytom v cudzích rodinách. Počas života sa naučil aj ďalšie jazyky a keďže sa spolu s nimi naučil vždy aj prízvuk, podarilo sa mu neskôr vďaka tomu zachrániť život hneď niekoľko krát. Po školských rokoch sa vydáva na tie cestovateľské, kedy spoznáva svet a odtiaľ prechádza do dráhu profesionálneho reportéra. Začínajúc v Reuters sa v textoch zoznámite s prácou reportéra v zahraničí. Výnimočným spôsobom je v knihe popisovaná situácia ohľadom rozdelenia Nemecka na východné a západné. Pôsobil práve tu, na hraniciach aj v známej enkláve západného Nemecka v tom východnom. Ak ste nemali ani poňatia o tom, čo to znamenalo pre jednu aj druhú stranu, v knihe je niekoľko zaujímavých pohľadov na rozdielnosť, hoci v skutočnosti aj tam aj tam žili Nemci.

Len náhodou vďaka nemu našli nacistického zločinca ukrývajúceho a užívajúceho si dôchodok v Argentíne.

To, že nebol obyčajným človekom s obyčajným životom, dokazuje mne osobne veľa krát. Prekvapením je pozadie jeho sfilmovanej knihy Spis Odessa. Nešlo nikdy o ukrajinské mesto, ale o skratku iného dlhšieho názvu. Príbeh o nacistickom zákernom veliteľovi pôsobiacom v Litve, ktorý úspešne unikal po skončení vojny spravodlivosti vtedy preslávil Johna Voighta, otca Angeliny Jolie, v Európe viac ako iné jeho úlohy. Už samotná kniha sa naozaj inšpirovala skutočnými udalosťami a vďaka zachráneným nacistickým archívom aj presnými údajmi. Až po sfilmovaní knihy a uvedeniu filmu v argentínskom kine si jeden divák všimol rôzne podobnosti, ba ešte aj podobnosť mena s jeho susedom. Povie sa tomu pekelné šťastie. Frederick Forsyth to možno nikdy neplánoval, no jeho dielo a následne film vtedy pomohli chytiť sadistického násilníckeho veliteľa litovského koncentráku. Kým pri jeho zatýkaní nebol, bol pri rôznych udalostiach o ktorých sa oplatí vedieť, čítať a spoznať ich pozadie. Nafúknuté africké vyhladované deti z Afriky kedysi vôbec neexistovali. Znie až neuveriteľne čítať, že bol pritom, keď sa začali tieto zábery vo svete šíriť. Bol pri tom, keď sa začali vojnové konflikty a čitateľovi dáva informácie o oboch stranách konfliktu.

Pre čitateľa, ktorý nepohrdne naozaj dobrodružným autobiografickým románom od spisovateľa známeho mena, je táto kniha niečo, čo musí mať. Jeho život nudiť nemôže, veď sám píše, že bol dobrodružný. Hoci miestami znie, ako by bol životom troch, či piatich ľudí, môže to byť aj šťastím na toľko dobrého aj zlého. A práve život občas píše najzaujímavejšie príbehy… len ich treba dostať na papier.

Kniha vyšla vo vydavateľstve IKAR pred nedávnom, predáva Bux.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu