ZN.SK
dikobraz kanada

Dikobraz inšpiroval vývoj nových ostrých ihiel lekárov

Príroda opäť raz inšpiruje moderný vedecký svet. Kanadský dikobraz, ktorého desiatky tisíc ostrých ostňov pokrývajú jeho telo, inšpiroval vedcov…

Dikobraz je v mnohých smeroch zaujímavým tvorom, hoci pre nás skôr neznámym. Tento konkrétny je nám vzdialený aj svojim biotopom. Príroda opäť raz inšpiruje moderný vedecký svet. Kanadský dikobraz, ktorého desiatky tisíc ostrých ostňov pokrývajú jeho telo, inšpiroval vedcov k uvažovaniu nad zdokonalením chirurgických ihiel. Druh je známy aj ako ursoň, názov používaný aj v encyklopedickej literatúre.

Dikobraz ako zdroj inšpirácie

Vedci si všímali najmä výnimočnú stavbu tenkých ihiel s háčikmi, ktoré síce veľmi hladko vnikajú do svaloviny, no ich vyberanie je extrémne bolestivé. V medicíne vedci počítajú s možným vylepšením ostrosti a jednoduchosti. Už sa nepočíta so systémom háčikov, pochopiteľne, keďže pre medicínu má význam len ich ostrosť a prienik. Háčiky, ktoré trhajú pri vyberaní svalovinu nenájdu svoje využitie. Ursoň svoje ostne používa len na obranu. Dokáže ich po zabudnutí do nepriateľa oddeliť od kože, takže útočník má následne celkom iné problémy, ako pokračovať v útoku.

dikobraz kanada

Vo svete zvierat sa inšpirujú aj iní

Pri dizajnovaní lietadiel sa v minulosti inšpirovali prví konštruktéri lietajúcich strojov, lietadiel a pri dizajnovaní rýchlych letúnov zohrávali úlohu aj aerodynamika, ktorá sa u letcov v ríši zvierat vyvinula ako súčasť evolúcie. Zaujímavosťou je, že automobilový priemysel sa opakovane inšpiruje vo svete hmyzu, či medzi divokými šelmami. Názvami je určite zaujímavý aj Mustang, či Ferrari, kde je symbolika silných koní priamo v logu. Zaujímavé sú aj staršie „žraločie“ dizajny modelov BMW, ktoré naozaj pripomínali anatómiu žraloka a jeho hlavy. Chýbali len plutvy. Pri modeloch, ktoré boli vybavené metalízou do modra a siva bola podoba so žralokmi ešte viac výraznejšia. Zvieratá inšpirovali návrhárov v obliekaní, aj v jednotlivých kultúrach. že je dikobraz inšpiráciu sa nemôžeme čudovať. Existuje niekoľko druhov dikobrazov a ich pichliače majú v prírode dôležitú obrannú funkciu. Prenikajú do tela útočníkov. Ľahký prienik znamená pre živočícha, akým je dikobraz, spôsob prežitia.

Zámer vedcov z Harvardskej univerzity publikoval časopis Proceedings.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu