ZN.SK
Múzeum praveku, Bojnica

Bojnice majú mimo hrad a ZOO aj jaskyňu pravekého osídlenia

Bojnice sú považované za najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na Slovensku. Radia sa medzi najstaršie a najvýznamnejšie lokality…

Na Slovensku máme viacero, či už sprístupnených alebo doposiaľ nesprístupnených jaskýň. Pre mnohých ľudí je návšteva jaskyne zážitkom. Spoznávanie prírody až priamo z jej hĺbok je to, čo návštevníkov láka. Dokonca ich neodradí ani zima, úzky priestor a strašidelná tma. Ale počuli ste už o jaskyni, ktorá ponúka niečo z dávnej pravekej histórie? Aj tú naša krajina ponúka a to priamo na západnom Slovensku, v Bojniach.

Múzeum praveku, Bojnica

Klenot pravekých dejín

Bojnice sú považované za najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na Slovensku. Radia sa medzi najstaršie a najvýznamnejšie lokality s paleolitickým osídlením na Slovensku. V období štvrtohôr sa tu usídlili prví ľudia, čiže neandertálci. Našlo sa tu až 11 vrstiev pravekého osídlenia a jedny z najbohatších nálezov existencie neandertálskeho pračloveka moustierskeho typu (názov odvodený z náleziska Le Moustier vo Francúzsku) na území Európy a v tom spočíva mimoriadny význam Bojníc.

Kňaz objaviteľ

Prepoštskú jaskyňu ako paleolitické nálezisko mimoriadneho významu objavil r. 1926 prepošt Karol Anton Medvecký, kňaz, politik, spisovateľ, správca bojnickej rímsko-katolíckej farnosti a archeológ –amatér. Práve po ňom dostala jaskyňa svoj názov. Staré mesto Bojnice a zámok ležia na mohutnej travertínovej skale, ktorá patrí k najväčším na Slovensku. Tento travertínový pokrov bol vytvorený na základe vápnika, ktorý obsahovala vyvierajúca minerálna voda. Približná šírka je 12 metrov a výška od 4,5 do 8 metrov. Patrí k najväčším travertínovým útvarom na Slovensku a je vyzdobená hráškovitými stalagmitmi. Nad vchodom sa vypína mohutný travertínový previs, tvoriaci prirodzenú ochranu, napríklad pred nepriaznivým počasím.

Po objavení jaskyne do Bojníc zavítali najväčší odborníci v oblasti archeológie a prehistórie vo vtedajšej Československej republike (K. Absolon a L. Niederle). Skúmali nálezy v snahe určiť ich pôvod a datovanie. V spolupráci s francúzskymi a poľskými archeológmi sa napokon zhodli v názore, že Prepoštská jaskyňa bola sídlom paleolitických lovcov, ktorí tu mali dielňu na výrobu kamenných nástrojov.

Zážitok z dávnej histórie

Jaskyňa, okrem veľkého množstva informácií a poznatkov ponúka aj kopec zážitkov a to nie len pre deti. Medzi nálezmi zvieracích kostí sa nachádzajú kosti mamuta, nosorožca, jaskynného leva, jeleňa, prakoňa, zubra, srnca, ako aj ďalšie kosti cicavcov a vtákov.
Z kamenných nástrojov tu boli objavené rôzne druhy úštepov ako sú napríklad driapadlá, úštepy vo forme nožov, škrabadlá, alebo nástroje vŕtacieho charakteru a ďalšie. Nástroje vznikli odbitím úštepov z jadra, ktoré malo najčastejšie diskovitý tvar. Potom sa upravili retušou do želaných tvarov. Celý vzhľad jaskyne je do najmenších detailov prispôsobený tak, aby mal človek z jej návštevy nie len poučenie, ale aj zábavu.

Posolstvo jaskyne a Múzeum praveku

Víziou je zvýšiť porozumenie všetkých ľudí v oblasti prírody, histórie a ich vzájomnej súvislosti a rozmanitosti. Základom je, aby každý človek pochopil kde je jeho miesto v prírode a aké je prírodné prostredie pre život človeka dôležité. Originálnym zážitkom je kráčanie po rôznych prírodných materiáloch, či už je to kameň, drevo alebo šišky, práve bosými nohami. Týmto pre seba človek spraví veľmi užitočnú vec, premasíruje si telesné orgány. Jaskyňa ponúka aj možnosť nočnej prehliadky, nakoľko nočné putovanie s horiacim ohňom po pravekom areáli neandertálcov má svoju neopakovateľnú atmosféru.

V ponuke má aj školské výlety, akcie pre deti a v prevádzke je od apríla do októbra. Pri návšteve Bojníc, čiže krásneho zámku a známej ZOO, človek nemôže vynechať tento praveký zážitok.

Viac informácií na stránkach: http://muzeumpraveku.sk, foto

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu