ZN.SK

Ako sa prenáša HIV vírus: nákaza jedine stykom a krvou

Život s HIV vírusom je ťažký. Najskôr po psychickej stránke, potom aj po zdravotnej. Ako môže človek získať a ďalej šíriť HIV vírus a akým spôsobom ho určite nedostanete?

Život s HIV vírusom je ťažký. Najskôr po psychickej stránke, potom aj po zdravotnej. Život je ovplyvnený v niekoľkých smeroch, často infikovaný človek stráca partnera, alebo má problém nájsť si chápajúceho partnera. Aj on sám neraz stráca záujem o plnohodnotný život. Čakajú ho obmedzenia a povinnosti pri odberoch krvi, pri návštevách zubára a všade tam, kde by ľudia mohli prísť do styku s jeho krvou.

Kondóm

Víťazi v tejto situácii sú tí, ktorých to nepoloží a úspešne žijú bez zásadných zmien aj naďalej. Keď človek odhalí infikovanie vírusom HIV, stretáva sa často s nepochopením okolia. Vyhýbavé správanie ľudí dokazuje ich obavy z vlastného infikovania. Lenže väčšina obvinení a domnienok sú len fámy a domýšľanie.

Ako sa dá infikovať vírusom HIV

1. Nechránený pohlavný styk
Infikovať sa vírusom HIV môžete nechráneným sexom – pohlavným stykom s infikovaným bez prezervatívu. Akýkoľvek styk s neznámou osobou alebo cudzincom predstavuje riziko. Análny styk je oveľa viac rizikovejší, než klasický. Tým pádom aj styk medzi mužmi je oveľa rizikovejší pre nákazu ako medzi ženami. Šírenie HIV pri bozkávaní sa nikdy nepotvrdilo. Nechránený styk s nakazeným HIV nie je vždy zárukou, že sa vírus presunie.

2. Prenosom krvi
Nakazenie HIV vírusom bolo v minulosti možné aj prostredníctvom príjmu krvi pri operácii. V modernej dobe však systémy ochrany minimalizujú riziká darcovstva krvi infikovaným človekom. Citlivá diagnostika by odhalila prítomnosť vírusu. HIV nezískate ani z krvácajúcej rany infikovaného človeka, pokiaľ by ste sami neboli zranení s krvácajúcou ranou a krv druhého by sa na vašej rane stretla s vašou. Vysoké riziko prenosu HIV je medzi užívateľmi drog, ktorí si požičiavajú ihly, striekačky aj drogové roztoky. Odhodené použité ihly predstavujú veľmi malé riziko prenosu HIV vírusu. Ak ste narazili na staršiu striekačku a ihlu, šanca nákazy je veľmi nízka, keďže vírus je bez živého tela vystavený podmienkam, v ktorých nedokáže prežiť. Ihla môže naďalej prenášať riziká hepatitídy. HIV sa môže preniesť z matky na dieťa počas tehotenstva, alebo počas pôrodu alebo dojčenia. Toto riziko sa však dá výrazne minimalizovať úzkou spoluprácou s lekármi. Vírus sa na dieťa v súčasnosti prenáša len v asi 8% prípadov. Dojčenie po pôrode sa neodporúča. HIV vírus môže obsahovať pošvový sekrét.

Ako sa nedá prenášať HIV vírus

Zaužívané názory a fámy hovoria o prenášateľnosti vírusu prostredníctvom uštipnutia komárov. Hmyz neprenáša HIV vírus nijakým spôsobom. Rovnako tak nedochádza k nákaze stykom s potom nakazeného, podaním ruky, objímaním, dotykom, maznaním, dotýkaním nahého tela, ani používaním rovnakých nástrojov (netýka sa ihiel, nástrojov na pírsing, tetovanie, pokiaľ nie sú sterilizované). Pri bozkávaní riziká nehrozia. Sliny HIV naozaj môžu obsahovať, no v takom malom množstve a v prostredí nehostinnom pre jeho prežitie, že nepredstavuje riziká ani pre oslabený organizmus.

Platí, že nie každý HIV pozitívny človek je homosexuál alebo drogovo závislý. Nie každý nechránený pohlavný styk s nakazeným nakazí aj toho druhého. HIV vírus sa nenachádza v pote, moči, výkaloch ani vo zvratkoch.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu